Bunca zamandır kahveyi sadece içecek olarak düşünenler bu yazımızı kesinle okumalılar. Ucuz ve kolay bir güzellik malzemesi olan kahve antioksidan özelliği ve tanecikli yapısı sayesinde güzellik rutinlerimizde kolaylıkla yerini alacaktır. Kuru ve ölü cildi vücudumuzdan uzaklaştırırken, donuk ve kurumuş saçlara da ekstra bir parlaklık katacaktır kahve.

Aşağıdaki tariflerde yazan malzemelerin çoğu zaten mutfağınızda bulunuyor. Bu yüzden vakit kaybetmeden tariflerimizi uygulayın derim.

  1. Yüz Maskesi

Sabahları uyguladığınız yüz maskelerinize kahve eklenmesi cildinizin gençleşip gün boyunca parlaklığını korumasına yardımcı olur. Kahve içerisindeki antioksidanlar cildinizdeki toksinleri uzaklaştırıcı özelliğe sahiptir.

Malzemeler:

2 çorba kaşığı taze öğütülmüş kahve

2 çorba kaşığı kakao tozu

3 çorba kaşığı tam yağlı süt, krema veya yoğurt

1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın ve yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra sıcak nemli bir bezle cildinizden temizleyin.

  1. Kahveli Peeling

Kuru ve ölü derileri cildinizden uzaklaştırmak için iyi bir peelinge ihtiyacınız var. Peki neden kahveyi bu iş için kullanmayalım? Kahve çekirdeklerinin peeling etkisi  ve içerisinde bulunan maddelerle yeni cilt hücrelerinin üretimi için cildinizi uyarılarak daha parlak ve yenilenmiş bir cilde kavuşacaksınız.

Malzemeler:

3 çorba kaşığı kahve

Zeytin, üzüm çekirdeği

Hindistan cevizi yağı veya badem yağı (1 çorba kaşığı)

1 çorba kaşığı kahverengi şeker

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri karıştırın ve yüzünüze yavaş hareketlerle uygulayın. Ilık suyla durulayarak temizleyin.

 

  1. Parlaklık verici saç bakımı

Malzemeler:

Kahve

Su

Hazırlanışı:

Bir demlik suyu kaynatarak kahveyi ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra cildinizi yakmayacak sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın. Ardından duşta bu karışım saçlarınıza dökerek uygulayın. Saçınıza bone geçirerek 20 dakika bekletin ve ılık suyla saçlarınızı yıkayın.

 

  1. Selülit Giderici Peeling

Malzemeler:

1 fincan kahve

½ su bardağı beyaz veya kahverengi şeker

1 fincan Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Duşunuzu aldıktan sonra selülitli bölgeyi hedef alarak 60 saniye boyunca nemli cildinize masaj yaparak uygulayın. Ardından ılık su ile durulayın.

 

  1. Genel vücut peelingi

Malzemeler:

½ fincan öğütülmüş kahve

½ fincan Hindistan cevizi yağı

1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve bir kapta karıştırın. Dilediğiniz bölgenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.