Maşa veya fön yardımı ile saçlarınıza bukle şeklini verdiniz ve buklelerinizin gün içinde düşmesinden, bozulmasından korkuyorsunuz. Çünkü hayli zahmetli olan bu işlem aynı zamanda size vakit de kaybettiriyor. İşte harcadığınız zamana değecek, buklelerinizin gün boyu düşmesini engelleyecek ve sizi tüm gün idare edecek pratik yöntemler!

Çoğu kadın maşa sonrası saç spreyi kullanır. Bunun aksi olarak bazı kuaförler saç spreyini maşa yapmadan evvel saça uygularlar. Bunun nedeni saçın tutuşunu arttırmaktır. Yani ince telli saçlar saç maşalarındaki bukleleri ve şekli daha zor tutar. Bunun nedeni saçın tuşunun olmamasıdır. Saç spreyi saça bir doku kazandırarak daha fazla tutuşunun olmasını sağlar. Bu da modeli daha iyi tutmasına yardımcı olur. Dilerseniz saç spreyi yerine kuru şampuan da kullanabilirsiniz. Bu da saçlarınıza belirli bir doku katacaktır fakat uzun vadede bu tarz işlemler saçlarınızı yıpratabilir. O yüzden gün aşırı değil de arada sırada uygulamanızda fayda var.

Saç spreyinden sonra saçlarınıza uyguladığınız maşaları yavaşça bırakın ve soğuması için avucunuzun içinde toparlayarak bir süre bekletin. Ardından tel toka yardımı ile sabitleyin. Yani buklelerinizi bir nevi sarın ve soğumaya bırakın. Bu saçlarınızın soğurken daha iyi şekil tutmasına yardımcı olacaktır. Böylece saçlarınızın buklesi gün boyu bozulmayacaktır. Yaklaşık 10 15 dakika sonra buklelerinizi açın ve elleriniz ile şekillendirin. Buklelerinizin hiç düşmediğini ve bozulmadığını göreceksiniz.

Sadece maşa değil fön ile de saç bukleleri yapılabiliyor. Eğer fön makinası kullanacaksanız mutlaka ısısının saçınıza göre olduğundan emin olun.Gereken ısıdan fazlasını kullanmak saçlarınızı yakar ve yıpratır. Ama bunun aksi olarak ılık hatta soğuğa yakın bir ısı ile fön çekmekde  saçlarınıza hiçbir etki yapmaz ve aksine elektriklenip kabarmasına enden olur. Bu yüzden orta ısıda saçlarınızı yakmayacak ve yıpratmayacak derecede saçlarınızı şekillendirmenizde fayda var. Ayrıca fön için seçeceğiniz saç fırçaları da bir o kadar önemli. Hangi işlem için hangi saç fırçası gerekiyor mutlaka araştırmalısınız.