Kaliteli yaşamak, aslında yaşanılan ömre güzel anılar, mutlu anlar biriktirmek, sevdiklerinizi sağlıkla kucaklamak demek. Özellikle yiyecek,içecek tüketme konusunda bazı ipuçları var ki, hem uygulaması çok kolay hem de etkisini kısa zamanda görebileceğiniz türden.

Çiğ Beslenme

Çiğ beslenme deyince aklınıza etleri çiğ çiğ yemek gelmesin elbette. Özellikle kuruyemişleri işlenmemiş, taze haliyle tüketmek hem bağırsakların sağlığı açısından çok faydalı hem de enerji alımını %10 daha fazla arttıran bir seçenek. Bunu yapabildiğiniz ölçüde sebzelere de uyarlayabilirsiniz. Yeşil salatalarla birlikte ıspanağı hafif haşlayıp veya hiç haşlamadan tüketebilirsiniz. Bu D vitamini emilimini büyük ölçüde arttıracaktır.

Vitamin Emilimini Hızlandırmak

Özellikle et tüketirken yanında portakal suyu benzeri, C vitamini içeren içecekler içmek vitaminlerin vücudunuz tarafından daha hızlı emilmesine yardımcı olur. D,E ve B vitamini türü yavaş emilen vitaminler C vitamini sayesinde kana daha hızlı karışır ve değerleri minimum kaybolmuş olur.

Metal Öğütücülere Hayır

Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri doğrarken metal öğütücüler, bıçak benzeri kesici aletler kullanmak yerine direk elinizle parçalayın. Metal ile temas eden vitaminler kısa sürede kalitelerini yitirirler ve vücut tarafından alınana kadar neredeyse yok olurlar. Aynı şey meyveler için de geçerli. Meyveleri de mümkün olduğunca kabukları ile tüketmeye özen gösterin. Örneğin elmanın kabuğunu tüketmek sindirim sistemine fayda sağlar. Eğer kabuklu meyvelerin yeterince steril olmadığını düşünüyorsanız bir süre sirkeli su içinde bekletebilirsiniz. Bu süre içinde meyve kabuğundaki bakteriler yok olacaktır.