Kansızlık İçin Beslenme Önerileri

Vitamin ve mineral eksikliğinden oluşan kansızlık birçok kadını, erkeği ve geniş bir yaş grubunu etkisi altına alıyor.. Kansızlık belirtilerinin görülmeye başlandığı andan itibaren mutlaka bir uzman desteği gerekmektedir. Özellikle kansızlık sorunu ile savaşıyorsanız vitamin ve mineral değerlerinize sık sık baktırmanız gerekiyor. İşte kansızlığın belirtileri ve kansızlığa karşı beslenme önerileri;

Kansızlığa neden olan birçok hastalık bulunuyor olabilir. Fakat genellikle vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık özellikle 8 ile 10 yaşındaki çocukları ve kadınları etkisi altına alıyor. En büyük belirtisi ise nefes darlığı, üşüme, bir türlü ısınamama, ayakların ısınmaması, hızlı nefes alıp verme ve kan şekerinin düşerek ani göz kararmalarının, mide bulantılarının, baş dönmelerinin yaşamasıdır.. Demir eksikliğinin sonucunda ortaya çıkabilen kansızlık aynı zamanda B12 vitamini eksikliğinde de ortaya çıkabilir. Doğru beslenme kansızlığı önemli ölçüde azaltmaktadır. Peki kansızlık sorunu ile mücadele ediyorsanız hangi besinleri ilk sıraya koymalı, hangilerinden fazlaca tüketmelisiniz?

Kansızlıkla mücadele eden kişiler özellikle Demir içerikli besinleri tüketmelidir. Et ve et ürünleri, kırmızı et, balık tavuk eti gibi besinleri en azından haftanın 2-3 günü mutlaka tüketmelidir. Ayrıca C vitamini de tüketmelidir. Çünkü C vitamini birçok vitaminin emilimini kolaylaştırdığından dolayı vitamin ve mineraller kayıp yaşamadan vücut tarafından sindirilir. Ayrıca bol bol yumurta yemeli, protein almalı ve kuru baklagillerden faydalanmalıdır. Eğer B12 vitamini eksikliğiniz var ise B12 vitamininin en fazla bulunduğu balık olan somon balığının tüketebilirsiniz.

Atıştırmalık gıda olarak ise en faydalı yemişlerden biri olan ceviz ve bademin sofranızdan eksik etmemenizi öneriyoruz. Ayrıca kaju ve fındık gibi kuruyemişleri de beslenme rutininize mutlaka eklemelisiniz. Bilinen en etkili kan yapıcı gıdalardan biri olan kuru üzümü de mutlaka çantanızda atıştırmalık olarak bulundurmalısınız. Ayrıca dut pekmezi, keçi boynuzu pekmezi gibi doğal işlenmiş gıdaları da kahvaltılık öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Kansızlık sorunu ile mücadele eden kişiler dengeli yeterli ve beslenme rutinine ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden abur cuburlardan kaçınmalı beslenme rutininizi oturtmalı ve mümkün olduğunca faydalı gıdaları vücudunuza almalısınız. Yani cips kola ve benzeri gıdalardan uzak durarak yemiş ihtiyacınızı kuruyemişlerden içecek ihtiyacınızı ise ev yapımı kompostolardan, meyve pürelerinden veya ev yapımı doğal meyve sularından gidermelisiniz. Bol bol meyve tüketmeli, aynı zamanda sindirim açısından yüksek olan lifli gıdalara da yer vermelisiniz.