Sivilceler için; Karbonat maskesi sivilceler için etkilidir ancak sivilceleri, gözenekleri ve siyah noktaları yok etmek için yeterli etkiye sahip değildir. Cildinizde sivilce oluşumundan kaçınmak için cildinizi her gün düzenli olarak sabah akşam yıkamalı, temiz tutmalı, yağlardan arındırmalı ve nemlendirmelisiniz.
Karbonat maskesinin yapılışına ve uygulamasına gelince; hazırlaması kolay ve pratik bir maskedir. 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı ılık suyu karıştırın ve karışımı fırça yardımı ile yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Etkili bir sonuç için her akşam cildinizi ılık su ile yıkayıp yumuşattıktan sonra uygulamanızı öneririz. Eğer cildiniz çok yağlı ise aynı işlemi su yerine limon sıkarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu cildinizin yağlardan ve ölü deriden arınmasını sağlar.
Kırışıklıklar için; Karbonatın peeling özelliğini kırışıklıkların derinleşmesini engellemek amacı ile kullanabilirsiniz.
1 yemek kaşığı sade yoğurdu 1 yemek kaşığı karbonat ile iyice karıştırın. Ortaya çıkan karışımı kırışıklıkların en yoğun olduğu bölgelere uygulayın. Göz çevresi ve dudak çevresine gelmemesine dikkat edin.10-15 dakika kadar beklettikten sonra bolca su ile yüzünüzü yıkayın.
Cildiniz olması gerekenden daha fazla yağlı ise yarışımın içine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyebilir ve etkiyi daha da artırabilirsiniz.