Karın yağları genellikle erkek tipi kilo almayla özdeşleştirilir fakat karın bölgesi ve bel çevresi hem kadın hem de erkekler için kilo kaybedilmesi en zor bölgelerin başında gelir. Karın yağlarından kurtulmak yalnız daha güzel görünen bir beden için değil daha sağlıklı olmak içinde önemlidir çünkü organları saran bu yağlar, tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarına başlıca sebep olarak gösterilmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar dolayısıyla da karın yağlarından kurtulmak daha da zorlaşır.

Şekerden vazgeçmek karın yağlarını nasıl erir sorusuna cevap olarak verilebilir. Yemeklere ve içeceklere daha sonradan eklenen şeker, göbek yağlarına eklenen yeni bir parça gibidir. Normal şartlarda vücudun sebze ve meyvelerin içerdiği şeker dışında şekere ihtiyacı yoktur. Bisküvi, kek, pasta, şekerli ve gazlı içecekler gibi pek çok ürünün içerdiği şeker tam anlamıyla fazla kalori olmakta olup bu ürünler daha çok yağlanmaya sebep olur. Marketlerde bulunan ambalajlı içeceklerde her ne kadar % 100 doğal yazsa da içlerinde sonradan eklenmiş şeker olduğu için tüketmemek gerekir.

Salatalarda sirke kullanmak karın yağlarını nasıl erir e cevap olarak verilebilir. Yapılan araştırmalara göre sirkenin kilo verme etkisinin olduğu görülmüştür. Günde 1-2 yemek kaşığı sirke tüketmenin vücuttaki yağ oranını azaltmaktadır. Ayrıca sirkenin yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dengesizliğinin de önüne geçerek tokluk hissi yarattığı görülmüştür. Bunun dışında daha fazla protein tüketmek, karbonhidratı azaltmak, lifli besinler tüketmek ve daha fazla hareket etmek karın yağlarının eritilmesinde etkilidir.