Kendi Far Paletini Yaratmanın İncelikleri

Piyasada satılan hazır far paletlerinden sıkıldıysanız ve palette bulunan bütün tonların hepsini beğenmiyorsanız koca paleti almak zorunda değilsiniz elbette.. Günümüzde tek tek farları kendiniz seçerek oluşturabileceğiniz far paleti seçenekleri de bulunuyor. Peki kendi far paletinizi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Far paletiniz 6’lı, 12’li veya daha fazla seçenekten oluşuyor olabilir. Fakat ilk olarak temel tonları kendi far paletinizi oluştururken mutlaka eklemelisiniz. Tek bir far paleti ile birçok makyajı aynı anda yapmak, işlevsel bir palet yaratmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin;

  • Bir far paletinin içerisine mutlaka baz yani temel renk olan krem rengi mat bir far bulunmalı. Bu göz kapaklarınıza eşitlemek ve farlarınızın daha rahat karışmasını sağlamak açısından oldukça önemli.
  • Diğer bir mutlaka bulunması gereken fark ise katlama bölgeniz için sıcak tonlarda mat bir kahverengi tonu. Bu gözlerinize derinlik katarak bütün renkler ile kombinleyebileceğiniz joker farınız olacak.
  • Sıcak bir tondan sonra mutlaka far paletinizde nötr tonlu veya boz kahve tonlu bir far da bulunmalı. Eğer gözlerinize sıcak tonlarda far yakışmıyor ise veya soğuk tonlarda bir göz makyajı yapmak istiyorsanız bu fara oldukça ihtiyacınız olacaktır.
  • Sıra geldi ışıltılı tonlara.. Temel olarak ışıltılı şampanya, bej tonlarında bir far yine mutlaka far paletizde olması gerekenlerden. Kaşlarınızın altını aydınlatmak, göz pınarlarınızı aydınlatmak ve göz kapaklarınıza ışıltı sağlamak için mutlaka bu tonda bir fara ihtiyacınız olacaktır..
  • Diğer seçenekler ise oldukça opsiyonel. Yani siz ne tür makyajlar dan hoşlanıyorsanız o tarz farları far paletinine ekleyebilirsiniz. Örneğin mürdüm ve bordo tonlarında hoşlanıyorsanız hem mat hem de sedefli tonları ekleyebilirsiniz.
  • Ya da daha renkli göz makyajları yapmayı seviyorsanız yeşil, mavi, hardal sarısı gibi tonları da mutlaka far paletine eklemelisiniz. Fakat yazının başında da belirttiğimiz gibi oldukça işinize yarayacak 4 temel farı kendi far paletinzi yaratırken mutlaka tercih etmelisiniz. bBu işinizi oldukça kolaylaştıracak ve daha profesyonel makyajlar yapmanıza yardımcı olacaktır.