Kepek Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kepek Neden Olur ? Nasıl Geçer ? Siyah kıyafetler giymemizi zorlaştıran, kimi zaman omuzlarımıza beyaz parçacıklar halinde dökülen ve bazen saçlarımızı taramak bile istemeyeceğimiz o zorlu süreç, kepekli saç derisi sorunu neden olur? Sizin de yoğun bir şekilde kepek sorununuz var ise nedeni aşağıda bahsedeceğimiz sebeplerden biri olabilir. İşte kepek sorununun temel nedenleri;

Kepek Neden Olur ? Nasıl Geçer ?
Kepek Neden Olur ?

Kepek ilk olarak kuru saç derisinde görülebilmektedir. Kuru saç derisi zamanla kabuklanır, kabuklar koparak dökülme meydana getirir. Bu dökülme sonucu beyaz tortular omuzlarımıza ve taraklara düşmeye başlar. Bunun önüne geçebilmek için saç derisini rahatlatani nemlendiren, kremsi formüldeki şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Kuru saç derisi sorunu ile mücadele etmezseniz zamanla kafa derinize minik yaralar ve daha büyük kabuklanmalar da meydana gelecektir. O yüzden dikkat etmenizde fayda var.

Kepek Neden Olur ? Nasıl Geçer ?
Nasıl Geçer ?

Bu durumun tam tersi olarak kepek saç dibindeki kalıntılardan da meydana gelmektedir. Yoğun şekilde saç spreyi, kuru şampuan ve saç bakım ürünleri kullanıyorsanız ama buna rağmen saçlarınızdaki kalıntıları arındıracak kadar güçlü bir şampuan kullanmıyorsanız bu durum saç derinizde birikmeye neden olur. Ayrıca iyi yıkanmayan şampuan kalıntıları da buna neden olabilir. Böylece saç tipiniz nefes almaz hale gelir. Bu da saçderinizde kepek oluşmasına neden olur .Bunun önüne geçebilmek için saçı arındıran, derinlemesine temizleyen şampuanlar kullanarak saçlarınızı iyi bir şekilde durulamaya özen göstermelisiniz.

Çok sıcak veya çok soğuk bir şekilde duş almak da kepeklenmeye neden olabilir. Özellikle kaynar derecede su ile saçları yıkamak oldukça zararlıdır. Bu saç derisindeki sebum dengesini bozarak saçlarda kepeklenmeye neden olmaktadır. Ayrıca piyasadaki birçok şampuan ılık su ile köpürecek şekilde formüle edilmiştir. O yüzden mutlaka saçlarınızı ılık suda yıkamaya özen gösterin.