Keratin Bakımı Nedir?

Kuruyan, matlaşan, cansızlaşan saçların ihtiyacı olan şey keratin bakımı! Keratin bir protein çeşididir. Keratin ve polipeptit adı verilen zincirler sülfür köprüsü ile birbirlerine bağlıdırlar. Saç için kullanıldığında ise saça ipeksi bir görünüm ve yumuşaklık katarlar. Özellikle kuru saçlar kırılmaya ve koparak dökülmeye daha müsaittir. Bu yüzden saçları nemlendirmek nem dengesini sağlamak oldukça önemlidir. Fakat saçın nem dengesi yani sebum dengesi bozulduğunda saç ekstra olarak yağlanmaya başlayabilir. Bu yüzden doğru ürünlerle saçı nemlendirmek çok önemlidir. Keratin saçlara çok iyi gelen bir içeriktir. Sadece saçlara iyi gelmekle kalmayıp aynı zamanda keratinin farklı türleri cilt için de kullanılabilir. Bugün saç için uygulanan keratin bakımının faydalarından bahsedeceğiz keyifli okumalar..

Keratin bakımını hem evde kişisel olarak kendiniz yapabilirsiniz hem de güzellik merkezlerinde veya kuaförlerde profesyonel olarak yaptırabilirsiniz.. Keratin yüklemesi denilen olay saçın dipten uca onarılmasını destekleyen özel bir sıvı yağ ile saçın beslenmesini sağlamaktır.. Keratin ister sıvı olarak isterse biraz daha yoğun, maske kıvamında olarak uygulanabilir..

Önemli olan saçta kalma süresini belirlemektir. Çok kuru, yıpranmış saçlar da maske tarzı keratinler önerilir. Fakat saçlarınız yağlanmaya müsaitse ve kalın telli ise o zaman liquid keratini kullanabilirsiniz. Profesyonel güzellik merkezlerinde Keratin bakımı yaptırdığınızda isterseniz ardından Brezilya fönü de uygulatabilirsiniz. Keratin bakımı ile yumuşayan saçlarınıza hangi şekli verirseniz özellikle yoğun bir maşa ile yaptığınızda o şekil stabil kalacaktır.. Bu yüzden Brezilya fönünü de tercih edebilirsiniz. Eğer Keratin bakımı evde kendiniz yapacaksınız keratin içerikli şampuanları da kullanabilirsiniz. Keratin bakımının daha uzun süre sürmesi için içerisinde sülfat ve tuz bulunmayan temiz içerikli şampuanlar kullanmaya özen göstermelisiniz..

Arındırıcı şampuanlar saçlarınızdaki keratinin çabuk akmasına neden olur.. Bu yüzden saçlarınızda içerisinde tuz barındırmayan şampuanları kullandığınızda yaptığınız keratin bakımı daha uzun ömürlü olacaktır.. Keratin bakımının ömrünü arttıran bir diğer nokta ise saçlarınıza ısı işlemlerinden önce veya ısı işlemlerinden sonra uygulayacağınız keratin içerikli saç bakım yağlarıdır.. Yağ deyince gözünüz korkmasın.. Çünkü bu bildiğimiz yağlar gibi saçları yağlandıran, hacimsizleştiren bir yağ değil.. Aksine kuru bir yağ. Yani saça uygulandığında saç tarafından emilen, asla kalıntı bırakmayan ve saçın hacimli söndürmeyen yağlardan bahsediyoruz..

Bu tarz yağları saçlarınız boylarına uyguladığınızda saçlarınızın sebum dengesi korunacaktır. Dolayısıyla saçlarınız daha bakımlı, daha hacimli ve daha nemli gözükecektir. Bu şekilde saçlarınıza verdiğiniz şekilde daha kolay tutacak ve kırılmalara karşı daha koruyucu olacaktır.