Kese Yapmanın Cilt İçin Faydaları

Sık sık duşa girip çıkanlardansanız, su ile aranız çok iyi ise ve her duş rutininizde kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş harika hissediyorsanız o halde eminiz ki mutlaka banyoda uzun saatler geçiriyorsunuzdur. Bu uzun saatlerin birçoğunu kese yapmaya ayırıyor olabilirsiniz. Eğer ayırmıyorsanız da mutlaka duş rutininize keseyi eklemeyi ihmal etmeyin! İşte kese nin birbirinden farklı cilt için faydaları;

Kese yapmanın faydaları saymakla bitmiyor! Bunlardan ilki elbette ölü deriyi atması. Ölü deri bildiğiniz gibi cilt tabakasında bulunur ve giderilmediği zaman cilde maltlık, donukluk kazandırdığı gibi cilt üzerinde tıkanıklıklar oluşturarak hafif minik pütürlere neden olur. Bu pütürlerin giderilmemesi ile birlikte cilt pürüzsüzlüğünü kaybeder ve hatta sivilce oluşumuna kadar yol açabilir. Kese yapmak cilt yüzeyindeki ölü deriyi temizler. Bu yüzden cildin nefes almasını sağlar. Cilt daha parlak, aydınlık, pürüzsüz ve kadife gibi bir görünüme ulaşır.

Cilde Kese Yapmanın Yararları

Kese yapmanın bir diğer faydası ise batık oluşumunun önüne geçmektir. Bildiğiniz gibi özellikle jilet gibi epilasyon aletlerinin kullanılması sırasında bacaklarda birçok batık oluşabilir! Bu batıkların giderilmesi için kese yapmanız önerilir. Özellikle kese yaparken kıl köklerini canlandırdığınız ve uyardığınız için batık kıllar bir anda dikilerek epilasyona daha uygun hale gelir. Mümkünse duşa girdikten sonra kuru kese yapıp ardından jilet veya epilasyon rutininiz gerçekleştirirsiniz tüyler daha dik durumda olacağından dolayı sıfıra yakın pürüzsüz bir tıraş yapmış olursunuz. Ayrıca bacak batıklara da son vermiş olursunuz.

Kese yapmanın en önemli faydalarından biri de kan akışını hızlandırdığı için selülit ve çatlak oluşumunun önüne geçilmesidir. Özellikle selülit oluşumu hareketsiz kalan bölgelerde daha fazla oluşacağı için kese yaptığınızda bu bölge uyarılmış, dolayısıyla kan dolaşımı hızlanmış olur. Kan dolaşımı hızlanan yani masaj veya kese yapılan bölge ise dirileşir, sıkılaşır ve selülit oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Özellikle iç bacak, arka bacak ve kalça bölgesine kese yaptığınızda bu bölgedeki sıkılaşmayı ve toparlanmaya hızla farkedeceksiniz. Duşun ardından masaj ile herhangi bir selülit yağı kullanarak masaj yaptığınızda kısa sürede bedeninizde bir iki beden incelme ile gözle görülür farkı hissedeceksiniz.