Kinoa Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kinoa Salatası Tarifleri

Son dönemlerin en popüler beslenme diyetilerinden biri de şüphesiz salatalar ile ara öğünler hazırlamak. Salataların besleyici olması için içerisine katılan kinona ile çok daha faydalı hale getirebilirsiniz. Güney Amerika ve Avrupa’da çok sık tüketilen kinona lif oranı yüksek ve besleyici bir tahıldır. Diğer tahıllara göre iki üç kat daha fazla lif içeridiği için sindirim sistemine, mide ve bağırsak faunasına faydası çok fazladır. Kinona yüksek oranda demir içeridiği için özellikle demir eksikliği yaşayan kişilerin mutlaka öğünlerinde bulundurması, tüketmesi gereken lifli gıdaların başında yer alıyor. Ayrıca içerisinde birbirinden farklı aminoasitler olduğu için tam bir protein kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz. Sporcuların sıkça tüketmesi gereken ve protein deposu olan kinonayı tüketmenin en güzel yollarından biri de salatalarınıza katmak. İşte birbirinden farklı iki kinonalı salata tarifleri, keyifli okumalar.

Yeşillikler, Tahıllar ve Kinoa

Tahıl ürünlerini kiona ve salatalık malzemeler ile karıştırmak muhteşem! Siz de ara öğünleriniz de hem besleyici hem de yemesi kolay ve eğlenceli bir öğün yaratmak istiyorsanız, kinonalı salata tarifini deneyebilirsiniz. Birkaç gün önceden haşladığınız nohut veya fasulyeyi dereotu, maydanoz, kıvırcık, domates ve salatalık ile birleştirin. İçerisine ek olarak haşladığınız nohut ve fasulye ekledikten sonra bir avuç haşlanmış kinonayı ekleyerek yağını, tuzunu, limonlu katarak karıştırın. İşte hem besleyici, hem doyurucu, hem tahıl deposu, hem de sindirimine yardımcı olacak lifli gıdalar içeren muhteşem proteinli salatanız hazır. Bir diğer salata tarifi ise avakadolu kinona salatası. Bildiğiniz gibi avokado içerisinde birbirinden faydalı yağlar içeren, sindirim sistemine faydası fazla olan ve kişiye enerji veren bir meyvedir. Eğer avokadoyu tek başına tüketmek yerine biraz daha besleyici ve doyurucu bir öğün haline getirmek istiyorsanız salatalarınıza katabilirsiniz. Sarımsak aromasını seviyorsanız bu salata tarif tam sizlik. Küp küp doğradığınız olgunlaşmış avokadoyu haşlanmış kinoa ile birleştirin. İçerisine bolca limon sıkmayı da ihmal etmeyin. Kionalı avokado salatası hem besleyici bir öğün olacak hem de çok çabuk tüketildiğinden dolayı özellikle işyerinde ve ara öğünlerde tüketmek için ideal olacaktır.

Siz de öğünlerinize kinonayı ekleyerek gerek pilav olarak gerek ise salata olarak tüketerek lifli gıdalara yer vermiş olacaksınız. Böylece tuvalete çıktığınızda çok daha rahat bir şekilde sindirim sisteminizi çalıştırmış olacak, basur gibi problemlerden korunmuş olacak, ayrıca mide problemlerinide yaşamamış olacaksınız. Düzenli bir sindirim sistemi için hayatımıza lifli gıdaları sokmayı ihmal etmeyin. Kinonayı tüketerek hem yüksek amino asitlerden faydalanabilir, hem içerdiği demirden faydalanabilir, hem de lezzetli bir ara öğün haline getirerek bu alışkanlığınızı sürdürüp sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.