Kırık Toz Makyaj Ürünlerini Onarmanın Yolları

Ciddi meblağlar ayırdığımız kozmetik ürünlerini uzun süre aynı etki ile kullanmak isteriz fakat bazen görünmez kazalar olur ve kozmetik ürünleri kırılabilir.. Özellikle toz ürünler en ufak darbede çatlamaya, kırılmaya ve ufalanmaya çok müsaittir. Sizin de en sevdiğiniz farınız, aydınlatıcınız veya bir toz ürününüz kırıldıysa üzülmeyin. Onarmanın yolları var. İşte kırılan toz ürünleri onarmanın yani preslemenin farklı teknikleri..

Kulağa biraz garip gelecek ama kırılan toz ürününüzü daha da fazla kırmanız gerekiyor. Yani tamamen parçacıklara ayırıp toz haline getirin. Bunun için bir kaşığın arkasını kullanabilirsiniz. Tamamen toz haline getirdiğiniz farınızı, allığınızı ya da aydınlatıcınızı bir kaba döküp ardından üzerine yoğunluğuna bağlı olarak bir miktar alkol dökün.

Alkol ile farınızı macun haline getirin ve tekrar kabına doldurup üzerine baskı uygulayarak 1 gece beklenmesini sağlayın. Bu aşamada preslemek farınızın veya herhangi bir toz ürününüzün dağılmaması, birbirini tutunmasını açısından çok önemli. Toz ürüne iyice bastırdıktan sonra üzerine peçete koyarak fazla alkolün emmesini sağlayın. Bir gece köşede bekletin. Ertesi gün peçete fazla alkolü emmiş olacak ve farınız eskisi gibi preslenmiş olacak. Artık kullanıma hazır!

Eğer toz farlarınızı veya tuz ürünlerinizi preslemek için alkol kullanmak istemiyorsanız bu yönteme bayılacaksınız! İhtiyacınız olan tek şey gliserin. Gliserin özellikle toz ürünlerin pigmentasyonunu da arttırır. Yani kırılan toz ürününüzden daha fazla renk almaya başlayacaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem gibi ilk olarak toz ürününüzü iyice parçalayın ardından çok az bir şekilde gliserin kullanarak bu iki karışımın iç içe geçmesini sağlayın. Aynı yöntemi bu işlemde de tekrarlayın. İyice bastırarak preslenmesini sağlayın. Ertesi gün kullanıma hazır olacaktır.