Kokular hafızamızın en derin noktalarına dokunan etkileyici karışımlardır. Yazın ve kışın kullanılan kokular da yoğunlukları ile farklılık gösterirler. Kışın burnumuza gelen bir koku bizi rahatsız etmez aksine hoşumuza giderken aynı kokuyu yazın koklamaya tahammül edemeyebiliriz. Yazlık kokular genelde taze, ferah ve temiz kokar. Bu da bize kendimizi daha dinamik hissettirir. Fakat kışın soğuk havada içimizi ısıtacak sıcacık kokular isteyebiliyoruz. İşte kış parfümü seçerken dikkat etmeniz gerekenler..

Kışın parfümlerin kalıcıkları biraz daha az olabiliyor. Yaz aylarına göre daha az terlediğimizden dolayı vücut ısımız da düşüyor. Düşük vücut ısısı parfümün ısınmasını ve etrafı yayılmasını engelliyor. Bu yüzden biraz daha yoğun, kalıcı parfümler seçmenizde fayda var. İçerisinde misk, amber, karamel bulunan parfümler daha sıcak korktuğu için vücudunuz az ısınsa bile çevreye daha fazla yayılacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise oryantal kokuların tercih edilmesi. Yazın her ne kadar içerisinde meyve ve çiçek kokularını bulunduran parfümler tercih ediyor olsak da kışın daha oryantal baharatlı odunsu alt notalara yönelebiliriz. Özellikle orta ve üst notalarında sandal ağacını barındıran parfümler çok kalıcı olacaktır. Eğer baharatlı parfümlere fazla tahammül edemiyorsanız o halde siz beyaz amber veya meyve kokularının karışımı ile birlikte bulunan odunsu notaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca parfümün daha kalıcı olması ve gün boyu buram buram kokması için en fazla terlediğiniz noktalara sıkmayı unutmayın. Kulak arkaları, boyun ve el bilekleri bu yerlerden bazıları. Böylece çevreye daha fazla koku yaymış olacaksınız.