Çaylar her zaman Türk kültürünün olmazsa olmazlarından. Özellikle kış ayları geldiğinde sıcak bir şeyler içmeye daha da ihtiyaç duyuyoruz. Standart çaylar yerine sizi hastalıklardan koruyacak, dinginleştirecek kış çaylarını denemenizi tavsiye ediyoruz. İşte akşam ailenizle birlikte otururken deneyebileceğiniz doğal içerikli bazı kış çayı tarifleri;

Tarçın – Zencefil – Bal

Bu üçlü bildiğiniz gibi tam anlamıyla boğaz dostu! Kaşınan, şişmiş ve tahriş olmuş boğaza, bademciklere, boğaz ağrısına oldukça iyi gelen bu çay aynı zamanda tansiyonu dengeliyor ve kolesterolü de düşürüyor. Tarçın doğal bir yağ yaktırıcı olduğundan kan dolaşımını hızlandırıyor ve vücudun daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Metabolizmayı hızlandıran bu çay özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında sizi daha da sıcak tutuyor.

Limon-  Zerdeçal – Bal

Kışın C vitamini olmazsa olmazlardan. Özellikle hastalığın ve binbir bakterinin kol gezdiği bu aylarda C vitamini deposu yapmanız hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır. Zencefil de doğal bir antibiyotik olduğundan vücudunuzun olası bakteriyi aldığı anda daha iyi ve daha etkin bir şekilde savaşmasına yardımcı olacaktır. Böylece kış boyu hasta olma olasılığınız oldukça düşecektir. Çayınızı şeker yerine bal ile tatlandırılarak daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Ayva – Elma ve Defne Yaprağı Çayı

Ayva ile elmayı güzelce kaynatın, içine bir iki tane karanfil de atabilirsiniz. Bu çok güzel bir aroma verecektir. Kaynattığınız meyvelerin suyuna bir dal defne yaprağı koyun ve birkaç dakika sonra çıkartın. Bu da çayınıza ferah ve taze bir tat katacaktır. Bu çayı afiyetle içtikten sonra midenizin ve özellikle boğazlarının oldukça rahatladığına şahit olacaksınız. Ayrıca bu çay bağırsakları da çalıştırarak kabızlığı önlüyor.