Kış aylarında ten makyajı yapmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Cildimizin verdiği tepkiler yaz aylarına göre daha farklı oluyor. Yağlı ciltler bile kuruyabiliyor. Kuruluk, pul pul dökülme, fondötenin kabuk kabuk durması ve yapay bir görüntü kış aylarında ten makyajı yapanların en büyük şikayetlerinden bazıları.. Ayrıca bazen gün içinde fondötenler çatlayıp pudralı bir görüntü oluşturabiliyor ve kırışıklıklara da dolabiliyor. Peki bunu nasıl önleyebiliriz?

İlk olarak cildinize gereken nem takviyesini sağlamak zorundasınız. Cildiniz neme aç ise fondötenden gereken nemi almaya çalışacaktır. Bu da fondöteninizin gün içinde çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olacaktır. Cildinizi iyice nemlendirmek için kağıt formda nem maskelerinden de faydalanabilirsiniz. Özellikle içinde gliserin bulunan cilt kremlerini tercih etmelisiniz. Gliserin cildin bütün gün nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Cildinizi güzelce nemlendirirdikten sonra bir süre emilmesini bekleyin, ardından kullanacağınız bazı silikonlu ve matlaştırıcı yapıda değil aksine ışıltılı ve nem veren yapıda tercih etmeye çalışın. Üzerine uygulayacağınız fondöten ise pudralı değil içinde minik ışıltılar bulunan ve cildinize nem verme özelliğine sahip fondötenler olmalı. Bu tarz fondötenler gün içinde çatlama yapacaktır. Ayrıca cildiniz nemini kaybettiğinde gözeneklerinize dolmayacak kırışıklıklarınızı daha fazla belli etmeyecektir. Yani mantık olarak ne kadar parlak ve nemli görünen bir fondöten uygularsanız gün içinde soğuktan korunmuş cildiniz bir o kadar kendini toparlayacaktır ve fondöten teninizde sorunlu durmayacaktır.