Kıyafetlerden Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyaj yaparken en sevdiğiniz bluzünüzün, gömleğinizin, tişörtünüzün veya elbisenizin üzerine fondöten damlaması gününüzü kabusa çevirebilir. Belki gün içerisinde lekenin çıkmasını sağlamayabilirsiniz. Fakat ertesi güne lekenin çıkması için yapabileceğiniz birkaç adımdan bahsettik, kıyafetlerden fondöten lekesi nasıl çıkar? Keyifli okumalar..

Traş Köpüğü Yöntemi

Fondöten lekesini çıkartmak için ilk olarak uygulamanız gereken yöntem elinizde bulunan bir tıraş köpüğünü fondöten lekesinin üzerine uygulamak olacaktır. Bildiğiniz gibi traş köpükleri genel anlamda içeriğinde sabun ve kayganlaştırıcı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde gömleğinizin veya bluzunuzun ince noktalarına fondöten lekesi işlemeden veya nüfuz etmeden daha kolay bir şekilde çıkarmanıza fayda sağlayacaktır.

Beyaz Sabun Yöntemi

Diğer uygulamanız gereken yöntem ise fondöten damlayan bölgeyi hafif bir şekilde ıslatarak sadece beyaz sabun kullanıp nazik bir şekilde çitilemek olacaktır. Bu %100 kalıcı çözüm oluşturmasa da özellikle nispeten biraz daha koyu renkli kıyafetlerde lekenin daha az görünür hale gelmesini sağlayacaktır. Önemli olan bölgeyi iyice ıslatmak ve sadece saf beyaz sabun kullanarak yumuşak bir şekilde çitilemek. Ardından iyice durulayın ve lekenin çıkma durumuna bağlı olarak işlemi ikinci veya üçüncü kez tekrarlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi günümüzde leke çıkartıcı özel çamaşır deterjanları da bulunuyor. Bu çamaşır deterjanını fondöten lekesinin üstüne yoğun bir şekilde uyguladıktan sonra en az 5-6 dakika iyice nüfuz etmesini bekleyin. İyice nüfuz ettikten sonra fondöten lekesi daha kolay bir şekilde çıkacaktır. Elinizle biraz duruladıktan sonra tekrar beyaz sabunu alarak kalan kalıntıları da çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Konsantre Temizleyiciler

Son olarak bir miktar direkt leke çözen özel konsantre temizleyicileri veya benzeri türevi direk leke çıkarmaya uygun bir ürünü çamaşırınızın üzerine uyguladıktan sonra diş fırçası yardımı ile iyice ovalayın. Diş fırçası fondötenin işlediği en ince kumaş kalıntılarına dahi işleyerek daha kolay bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. Ardından 30 derecede çamaşır makinesina atarak yıkayabilirsiniz. Peki koltuk, halı ve benzeri bölgelere fondöten damladığında ne yapmalıyız? Öncelikle fondötenin fazlasını bir peçete yardımyla alıp fondöteni olabildiğince sabit bir noktada tutmaya çalışmalı ve etrafa dağıtmamalısınız. Ardından arap sabunu veya benzeri temizleyici bir madde ile döküp hafif bir şekilde çözülmesini bekledikten sonra birkaç bez yardımıyla fondötenin kalıntılarını iyice temizlemeli ve çevreye yayılmasını engellemelisiniz.