Kol Kası Yapmak İçin Egzersiz Önerileri

Dik, sağlıklı ve dinç bir görünümün olmazsa olmazlarından omuz ve kol kasları en kolay şekilde nasıl şekillendirilir? Yazımızda pratik egzersiz önerilerinden bahsettik.. Hem işte hem de ev ortamında uygulayabileceğiniz etkili öneriler için yazımızın devamını mutlaka okumalısınız. Keyifli okumalar..

Kol kasları vücutta en çabuk şekillenen büyük kas grupları arasında yer almaktadır. Fakat düzenli çalışma gerektirirler. Bunun için ilk yapmanız gereken her gün düzenli olarak çalışma yapmaktır. Vücudunuzun forma girmesini sağlayacak ve aynı zamanda zayıflamanıza yardımcı olarak, kol kası yapmanızı da sağlayacak pratik egzersiz önerileri şu şekilde;

Mutlaka vücut kitle indeksinizi göz önünde bulundurarak orta ağırlıkta bir ağırlık ile başlayın. Kendinize bir dambıl edinin. Özellikle bu dambıl ağırlığının ilk başladığınızda çok ağır olmamasına dikkat edin. Aksi halde kas yırtılmaları olabilir. Oturduğunuz yerden yapabileceğiniz hareket olan ağırlık kaldırmak hem bel hem sırt kaslarını güçlendirecek, hem de kol kası yapmanıza yardımcı olacaktır. Sandalyeye dik pozisyonda oturarak bacaklarınızı omuz hizasında açın ve dambılları omuz başınıza kadar kaldırıp yavaşça dizinize doğru paralel şekilde indirin. Kollarınızı çalıştırmak ve şekle sokmak için 30 günlük çalışma programında her gün 15 kez arayla 3 set olmak üzere bu dambılları indirip kaldırmanız gerekiyor.

Diğer bir yöntem ise yatarak yapılan kol egzersizi. Bu egzersiz evde olduğumuz zamanlarda oldukça işinize yarayacak. Sırt üstü uzandığınız yere kollarınızı 90 derecelik açıyla açarak baş hizanıza doğru dambılları aldıktan sonra yukarı kaldırıp indirin. 15 kez ara ile 3 set şeklinde yaptığınız bu hareket hem kol hem de kanat yani boynun arkasında bulunan kasları geliştirmemize yardımcı olacaktır. Kendinizi zorlamayacak şekilde bir ağırlıkla çalışmanız çok önemlidir. Örneğin başlangıç olarak 1 kilogram ağırlık yeterlidir. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bileklerinizi bükmeden dik bir şekilde dambılı kaldırıp indirmektir. Çünkü bileklerinizi incitebilirsiniz.