Okulların açılması ile birlikte gerek üniversiteye giden öğrenciler gerekse çocuğunun beslenmesine hazırlayan anneler çalışmaya başladı bile. Yazımızda pratik ve dengeli bir beslenme çantası nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğiz. Beslenme çantasını aslında sadece ilkokula özgü bir şey olarak algılamamak gerek. Çünkü dışarıda tüketeceğimiz zararlı gıdalar her yaş grubunu olumsuz etkiliyor. Hem çalışma hayatı hem de iş hayatı için beslenme alışkanlığı önemlidir. Evde kolaylıkla bu tarifleri pratik bir şekilde hazırlayarak gün içinde açlığınızı gidebilirsiniz. Keyifli okumalar..

Tost Tarifleri

Hem uzun süre dayanması ile hem de doyurucu olması nedeniyle tost beslenme çantalarının vazgeçilmez temel yiyeceklerinden biridir. Tam buğday ekmeğine veya lavaşa yapacağınız tostu daha uzun süre saklayabilmek için hazır satılan kese kağıtlarını kullanabilirsiniz. Alüminyum folyoya sarmanızı önermiyoruz. Tostun içeriğini sevdiğiniz yiyeceklerle belirleyebilirsiniz, yumurtalı, avokadolu, kaşarlı tostlar hazırlayabilirsiniz. Eğer diyet yapıyorsanız daha düşük kalorili olması için yağı biraz daha az kullanabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler

Bölmeli beslenme kabınıza bir gün önceden hazırladığınız hafifçe sote edilip öldürülmüş havuç, brokoli fasulye gibi yeşil sebzelerinizi koyabilirsiniz. Böylece bağırsak sağlığınız için de faydalı bir şeyler tüketmiş olursunuz. Diğer bir göze ise mevsim meyvelerinden üzüm, kayısı, şeftali gibi bağırsak sağlığına faydalı besinlerden koyabilirsiniz. Böylece dengeli bir beslenme saati yapmış olacaksınız.

Tatlısız Olmaz

Ister evde bulunan yapılmış bir tatlı isterseniz marketten alacağınız hazır bir tatlıyı beslenme çantanızda eklemeyi sakın unutmayın. Dilerseniz tatlı yerine bir parça şekerle karıştırılmış probiyotik yoğurt ve meyveleri de kullanabilirsiniz.