Son yıllarda soyulabilen siyah maskelerden tutun da aktif kömürlü, karbonlu maskelere kadar birçok çeşit raflarda yerini aldı. Özellikle kozmetik marketlerinde en çok tükenen, satılan ve popüler olan ürünlerin başında aktif kömürlü maskeler geliyor. Peki kömürün cildimize faydası nedir? Hangi ciltler aktif kömür içerikli maskeleri kullanırsa memnun kalır?

Kömür yani aslında aktif karbon cilt yüzeyindeki tabakalaşmış kiri kolaylıkla temizler ve hatta yüzeysel değil derinlemesine bir temizlik sağlayarak gözenekleri içine kadar işler. Cilt tarafından kolayca kabul gören aktif karbon ciltteki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hepimiz şehir hayatında yaşıyoruz, gün içinde duman ve şehir kirliliğinin cildimizde oluşturduğu kirli tabakayı yüzümüzü yıkasak da arındıramıyoruz aslında. Yaptığımız sadece cilt yüzeyini temizlemek oluyor. Hele bir de bunların üzerine makyaj kalıntıları da eklenince gözeneklerimiz hali ile siyah nokta ve beyaz nokta ile doluyor..

İşte aktif karbon yani kömür maskeleri tam olarak bu noktada devreye giriyor. Gözeneklerin içini derinlemesine temizlerken sıkılaşmasını da sağlıyor. Sıkılaşan gözeneklere kir, yağ, makyaj kalıntıları daha geç doluyor. Bu da cildimizin daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı oluyor. Özellikle geniş gözeneklere sahip kişiler mutlaka kömür maskelerini denemeliler. Kuru ciltlerde biraz agresif bir maske olabilir fakat yağlı ve karma ciltlerde mutlaka denenmesi gereken maskelerin başında geliyor. Tüm maskeler de olduğu gibi kömür maskeleri de en çok duştan sonrası gözeneklerin buhar ile açılmış halinden sonra uygulanırsa alacağınız verim yükselir. Açık gözeneklere karbon daha yeni nüfus ederek derinlemesine temizlik sağlar. Duştan çıktıktan hemen sonra gözeneklerinin sıkılaşmasına izin vermeden maskesi uygulayın ve maske sonrası temizliğin ardından güzel bir nemlendirici ile cildinizi besleyin. Haftada 1-2 kez tekrarladığın da cildinizin eskisine oranla daha iyi temizlendiğini ve renk eşitsizliklerinin de azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca gözleriniz de sıkılaşmış olacak. Bingo!