Daha çıkık elmacık kemikleri, ince ve şekilli bir burun, belirgin göz küreleri, kalkık kaşlar..Geçmişten günümüze kabul görmüş ideal yüz hatlarına kavuşmak ufak makyaj hileleri ile mümkün. Tıpkı bir ressam gibi yüzünüzle oynamaktan, tonlamalar yaratmaktan çekinmeyin, 2 basit kural ile kontür yapabilir ve yüzünüzü daha şekilli gösterebilirsiniz. İlk kural gölgeleri iyi belirlemek, yani ışığın vurmadığı yerler daima daha karanlık ve koyu kalmalıdır. 2. kural ise ışığın vurduğu yüksek noktaları belirlemek. Bu bölgelere daha aydınlık ürünler kullanarak ortaya çıkarmak. Bu 2 basit kuralı izleyerek yüz şekillendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşte diğer püf noktaları;

Gölge Rengini Seçmek

İçinde grilik bulunan soğuk alt tonlu kahverengiler ile yüz kontürünüzü yapmalısınız. İçinde kızıllık bulunduran turuncumsu kontür ürünleri yapay bir görüntü oluşturacaktır. Soğuk alt tonlu boz kahveleri fırçanıza daha temkinli alarak iyice dağıtmayı unutmayın. Elmacık kemiklerinizin tam altına, çene bölgenize ve burun kanatlarına ten renginizden 1-2 ton koyu, soğuk bir kahveyle gölge yapın. Ardından iyice dağıtın. Sıra aydınlatma işlemine geldi.

Yüksek Noktaları Aydınlatmak

Gölge verdiğiniz noktaların üst kısımlarına tercihen ışıltılı, kemik rengi bir aydınlatıcı ürün ile aydınlatmak gölgelerinizi daha da vurgulayacağından yüzünüzü daha boyutlu gösterecektir. Elmacık kemiklerinizin üst noktaları, burun kemeri, çene ucu, göz pınarları, kaş altları aydınlatılması gereken bölgelerden bazıları. Yüz hatlarınızı iyi analiz ederek ve tanıyarak en doğru kontür-aydınlatma uygulamasını bulabilirsiniz. Örneğin eğer gıdı bölgenizin daha toplu durmasını istiyorsanız kontürünüzü boynunuza kadar indirebilir köprücük kemiklerinizin tam üzerini aydınlatabilirsiniz. Bu şekilde daha ince ve kemikli bir boyuna sahip olabilirsiniz.