Profesyonel görünen makyajların en önemli aşamalarından biride doğru fırça seçimidir. Tam yerinde ve kararında bir kontür, yüz hatlarınıza uygun ideal allık uygulaması, yapacağınız makyajın daha profesyonel görünmesine yardımcı olacaktır. Bu işlemler için nasıl fırçalar kullanmalısınız?

Kontür Fırçaları

Sık kıllı kontür fırçaları daha keskin ve yüz hatlarını inceltici etkiye sahip kontür ürünlerini dağıtmak için idealdir. Uygulayacağınız kontür ürününün rengini daha az saydamlaştıracağından yapacağınız kontür daha keskin duracaktır. Bunun yanında uyguladığınız ürünü homojen ve güzel bir şekilde de dağıtacak olan tok kıllı kontür fırçalarını ucu kesik (verev) tercih etmenizde fayda var. Bu tarz fırçalar elmacık kemiğinizin tam altına oturarak ideal kontür uygulaması yapacağınız yeri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Seyrek kıllı kontür fırçaları ise keskin ve ağır bir kontür uygulamasındansa günlük kullanıma daha uygun bronz bir görünüm sağlamak için idealdir. Kontür ürününü daha geniş bir alana yayarak ve rengini incelterek yüze hafif bir sıcaklık katar.

Allık Fırçaları

Büyük ve pofidik fırçalar allığı oldukça doğal uygular ve daha geniş bir alana daha homojen bir şekilde bırakır. Bu tarz fırçaları kullanırken özellikle yüksek pigmentli allıklarda dikkatli olmakta fayda var. Bazen küçük yüzlerde allığın çok geniş bir alana yayılması hoş bir görünüm oluşturmaz. Bu tarz büyük ve pofidik fırçaları pudra uygularken de kullanabilirsiniz.

Küçük allık fırçaları yüz şeklinize göre allık uygularken oldukça işinize yarayacak fırçalardır. Allığı tam olması gereken yere uygular, kontür ve aydınlatıcının birbirine karışmasını engeller. Özellikle küçük yüzler büyük fırçalar yerine bu tarz daha küçük fırçalar ile allık uygulaması yaparsa daha kontrollü ve işlevsel olacaktır. Bu tarz fırçalar ile göz altı kapatıcınızı da sabitleyebilirsiniz.