Doğal, çevre dostu kozmetik ürünlerini güzellik dünyasında bulmak günümüzde çok zorlaşmış durumda. Nerden temin edebilirsiniz? Hangi malzemeler güvenle kullanılabilir? Aynı mağazalardan alışveriş yapmak zorunda mısınız? Bu sorularınıza gelin beraber yanıt arayalım.

Peki bu ürünler sizlere nasıl zarar veriyor:

  1. AB 1000 adet kanserojen içerikli makyaj ürününün satışını yasakladı, ABD’de ise benzer bir durum yaşandı ve piyasadaki ürünlerin %9’ raflardan toplatıldı.
  2. Sağlıklı kozmetik ürünlerinin de tıpkı yiyecekler gibi raf ömrü vardır. Uzmanlara göre doğal olmayan çoğu ürünün raf ömrü kimyasallar kullanılarak uzatılmış olması daha da zararlı hale getiriyor. Birde bu ürünlerin raflarda fazladan kaldığını düşünsenize, cildinizde oluşturacağı zararlar katlanarak artacaktır.
  3. Bazı ürünlerin isimlerinde “bitkisel”, “organik” veya “doğal” yazması o ürünlerin gerçekte de öyle olduğunu göstermez.
  4. Tüm güneş koruyucular aynı özelliklerde ve etkilerde üretilmemektedir. Çinko oksit ve titanyum dioksit gibi maddeler cildimizi UV ışınlarına karşı korunaklı hale getirebilir, ancak cildimizde çeşitli lekeler bırakabilirler. Bu kremleri vücudunuzun ufak bölümlerinde deneyerek doğru ürünü bulabilirsiniz.
  5. Terleme önleyici ürünler söz konusu olduğunda daha doğal ürünlere yönelmeniz gerekiyor. Çünkü koltuk altlarınızı tıraş ederken derinizin de bir kısmını kıllarla birlikte kesiyorsunuz. Yeni tıraşlanmış bu bölgeye kanserojen etkili bu kozmetik ürünlerini sıkmanız çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu bölge çok savunmasız bir şekilde lenf düğümlerinizi barındırıyor ve kimyasallar doğrudan bu bölgeye etki edebiliyor.

Bütün bunlar gerçekten de korkunç gelebilir ancak piyasada bir sürü doğa güzellik ürünü de var. Kafanızın karıştığı durumlarda ürünleri çeşitli sitelerden araştırabilir ve ürünlerin kimyasal özelliklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.