Kozmetik Ürünlerin Ömrünü Nasıl Uzatırız?

Kozmetik ürünlerin belli bir ömür olduğunu biliyoruz. Elbette tarihi geçmiş ürünleri kullanmanızı önermiyoruz. Fakat elinizde bulunan ürünleri son kullanma tarihine kadar güvenme saklamak ve muhafaza etmek için bazı önerilerde bulunacağız. Böylece verdiğiniz para boşa gitmemiş ve ürünün performansını son damlasına kadar almış olacaksınız. İşte kozmetik ürünleri ömrünü uzatmak ve daha fazla verim almak için uygun saklama koşulları;

Özellikle parfümler çok çabuk bozulmaya müsaittir. Kısa zamanda kokuları ekşir. Hatta eskisi kadar kalıcı koku sağlamamaya başlarlar.. Parfümlerin saklanma koşulları oldukça önemlidir. Parfümler banyo gibi nemli alanlarda saklanmamalıdır. Aynı şekilde güneş alan ve güneş ışığını doğrudan gören yerlerde de parfümler saklanmamalıdır. Mümkün olduğunca gölgede kalan, kuru serin yerlerde saklanmalıdır. Bunun için dolap içlerini tercih edebilirsiniz. Böylece parfümleriniz uzun süre etkisini koruyacak ve ekşimeden kokularını stabil tutacaklardır.

Kozmetik ürünleri için de aynı şeyler geçerli aslında.. Örneğin rujlar..

Rujlar erimeye ve bozulma ya çok müsaittir. Makyaj çantanızın veya el çantanızın içinde unuttuğunuzu rujlar gün içinde ısı ile birleşerek etkileşime girerler ve eriyebilirler.. Formları ve doğal olarak renk verme yoğunlukları da değişebilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka rujlarını ise eğer dışarıda olacaksınız makyaj çantasının içinde saklayın ve çantalarınızı direk güneşe maruz bırakmayın. Eve geldiğinizde rujlarınız makyaj çantası içinden çıkartıp kutusuna koyarak çekmeceye kaldırın. Özellikle güneş alan, fazla ısıya maruz kalan yerlerde rujlarınız çabuk bozulur. Kozmetik malzemelerini uygun şekilde saklarsanız kısa sürede bozulmalarına engel olursunuz.