Yiyecek ve içeceklerimizde oldukça dikkat ettiğimiz ürünlerin son kullanma tarihlerine kozmetik ürünlerinde yeterince dikkat ediyor muyuz? Yıllardır elinizde bulunan fondötenler, kullanılmayı bekleyen rujlar, aylardır yüzünüze sürdüğünüz bakım ürünleri… Hangi ürünün kullanım ömrü ne kadar gelin birlikte göz atalım.

Renkli Kozmetikler

Fondöten, kapatıcı, bb ve cc kremlerin raf ömürleri ortalama 8 ile 12 ay arasında değişir. İçeriğindeki koruyucu maddelere göre değişiklik gösteren bu süre sizin ürünleri saklama koşullarınıza göre de azalabilir. Özellikle güneşe ve neme maruz kalan renkli kozmetik ürünleri raf ömründen çok daha kısa bir sürede bozulabilir.

Rujların, dudak ürünlerinin, dudak parlatıcılarının, dudak kalemlerinin ise ortalama 12 ay ile 2 yıl arasında kullanım ömürleri vardır. Yine saklama koşullarına bağlı olarak dudak ürünlerinin de kullanım süresi azalabilir. Örneğin güneşsiz serin ve kuru ortamda muhafaza ettiğiniz makyaj çekmecenizde kullanılmayı bekleyen dudak ürünleri daha uzun süre dayanırken yazın çantanızdan ayırmadığınız rujlar, dudak parlatıcıları ise daha çabuk bozulacaktır.

Oje, tırnak cilası gibi ürünlerin ten ürünlerine göre daha uzun süre kullanım ömürleri vardır. 1,5 yıl ile 2 yıl arasında değişen kullanım ömürleri olan ojelerinizin kapaklarını sıkı bir şekilde kapatarak ve güneş görmeyen yerlerde saklayarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Son olarak cilt bakım ürünleri, nemlendiriciler, serumlar kendi içinde değişiklik gösterse de kullanım ömürleri en fazla 12 aydır. Özellikle büyük ambalajlı, büyük gramajlı bakım ürünleri kullanılmadan bozulmaya daha müsaittir. Ekonominize katkıda bulunmak için raf ömrünü geçirmeden kullanabileceğiniz gramajdaki bakım ürünlerini satın almaya dikkat ediniz.