Kuru bir cilde sahip olmak hem ten makyajınızın pul pul görünmesine neden olur hem de gün içinde cildiniz gerilerek size kendinizi huzursuz hissettirir. Bunların yanında sık sık cildinizde kuruluktan ve nemsizlikten kaynaklanan kaşıntılar olabilir. Cilt bakımı ve ten makyajı rutininizde yapacağınız ufak değişiklikler ile daha nemli, ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Gece Serumları

Sadece nemlendirici kremler kullanmak çok kuru bir cilde yetmeyebilir. Nemlendirici kremlerinize ek olarak özellikle gece yatarken ‘yağ’ bazlı besleyici serumları tercih edebilirsiniz. Cilt kendini gece yenilediğinden uygulayacağınız serum ile uykunuz adeta bir ‘güzellik’ uykusuna dönüşecek. Sabaha nemli, ışıltılı bir cilt ile uyanmak için serum kullanımını cilt bakım rutininize eklemenizde fayda var. Cilt için en faydalı yağlar; gül yağı, menekşe yağı, biberiye yağı,  çeşitli meyve yağları. Göz çevreniz için ekstra nemlendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız içeriği temiz ürünler seçmeye ekstra özen göstermenizde fayda var. Göz çevresi vücudun en ince derisidir ve kullanılan ürünlerin içeriği daha da önemlidir.

Baz Kullanımı

İçeriğinde ‘silikon’ bulunan bazlar ciltteki yağı absorbe eder ve gözeneklerin için doldurur. Kuru bir cilde sahipseniz silikonlu bazlardan uzak durmalısınız. Silikonlu bazlar cildinizi ekstra kurutup gerginlik hissi verebilir.Bunun yerine ‘nemlendirici’ içerikli ve içinde ekstra güneş koruması bulunan bazlara yönelebilirsiniz. Özellikle dudak ve burun çevrenizdeki kuruluktan şikayetçi iseniz ve ten ürünleriniz gün içinde kabuk kabuk duruyor ise bu bölgelere daha yoğun nemlendirici uygulayarak ardından ten ürününüzü kullanmaya özen gösterin.

Fondoten Seçimi

İçeriğinde pudra bulunan ve mat bir bitişe sahip ten ürünleri yerine daha çok ‘ıslak’ bitişe sahip nemlendirici özellikteki ten ürünlerini tercih edebilirsiniz. Eğer aldığınız ten ürünü ile anlaşamadıysanız ve cildinizde hala kabuk kabuk duruyor ise gece serumunuzdan 1-2 damla ten ürününüzün içine karıştırabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra fondoteninizi cildinize uyguladığınızda cildinizin çok daha canlı ve nemli göründüğünü fark edeceksiniz.