Kuru Saçlara Özel Doğal Maske Tarifleri

Kuru saçların en büyük problemi matlık, cansızlık ve zamanla uçlardaki kırılma problemidir. Saç uçlarında çatallaşma saç tellerinde incelme ve hatta saçları tararken koparak dökülme sorunu bu sorunları takip eder. Peki kuru saçlar için evde yapabileceğiniz doğal maske tarifleri ile saçlarınıza eski sağlığına kavuşturmak mümkündür? Yazımızda kuru saçlara özel evdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz doğal maske tariflerinden ve etkilerinden bahsettik keyifli okumalar.

Bildiğiniz gibi avakadonun içerisinde birbirinden faydalı vitamin, mineral ve enzimler bulunuyor. Avokadoyu hem yemek hem de maske olarak uygulamak kuru saçlar ve kuru ciltler için harika bir seçenek olacaktır. Avakadoyu saç maskesi olarak uyguladığınızda saçlarınızın daha hızlı uzadığını, matlığının kaybolduğunu, nemlenip onarıldığını ve saç uçlarındaki kırıkların minimuma indiğini gözlemleyeceksiniz. Fakat baştan uyaralım, avakado maskesi bir hayli zahmetli ve saçtan arındırılması bir hayli zor bir maske olacak. Hazırsanız başlayalım. Uzun saçlar için bir bütün avakadoyu kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınız orta boyda veya daha kısa ise yarım avakado işinizi görecektir. Avakadonun içerisine macun kıvamını alması ve biraz daha saça tutunup besleyici özelliğini aktarması için bal ilave edeceğiz. Dilerseniz zeytinyağı veya tatlı badem yağı ekleyerek maskenizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu maskeyi ayda bir kereden fazla yapmanızı önermiyoruz.

Maskenin Uygulanışı

Gelelim maskenin uygulanışına. Avakadoyu iyice ezerek işe başlayın. İçerisine isterseniz zeytinyağı veya tatlı badem yağı ilave edebilirsiniz. Balı ekledikten sonra bir macun kıvamına gelen karışımı saçlarınızın diplerine boylarına ve uçlarına komple uygulayın. Uygulama esnasında etkinin iki katına çıkması için saçlarınızı streç filme sarabilir veya bone ile tutturabilirsiniz. Yaklaşık 35-45 dakikadan sonra ilk olarak saçlarınızı avokado kalıntılarından arındırın. Daha sonra saçlarınızı iki kez şampuanlayarak zeytinyağının ve diğer ürünlerin saçınızdan tamamen arınmasını sağlayın. Saçınızdan tamamen aramasını istiyorsanız duş sırasında kalın dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızı dipten uca tarayabilirsiniz.

Sıra geldi diğer maskemize. Bu maske özellikle mat ve cansız saçları anında yenileyecek güce sahip. Mayonez ve muz maskesinden bahsediyoruz. Bildiğiniz gibi mayonez saçlara muhteşem bir ışıltı kazandırıyor. Muz ise tamamen besleyici bir içerik olarak eklenecek. Dilerseniz bu karışımın içerisine de Tatlı badem yağı veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Tüm ürünleri ezdikten sonra saçınıza eşit şekilde sürün. 35-45 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi de ayda bir kereden fazla denemenizi önermiyoruz. Maskenin sonucunda ışıl ışıl saçlarınıza siz bile inanamayacaksınız.