Kuru Şampuan Nedir Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler saç bakım ürünlerinden biri de kuru şampuanlar! Raflarda birbirinden farklı markaların birbirinden farklı çeşitlerde sahip kuru şampuanları bulunuyor. Peki ama kullananların öve öve bitiremediği, stokladığı ve sürekli kullanmaktan vazgeçemediği kuru şampuan nedir? Nasıl kullanılır? Ne işe yarar?

Kuru şampuan ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda, keyifli okumalar…

Kuru şampuan genel anlamda yağlı saç görünümünü ortadan kaldırmak, ince telli saçlara hacim vermek, saç derisindeki fazla yağ emmek amacıyla piyasaya sürülmüş bir saç bakım ürünüdür. Genellikle pudralı formda olan saç bakım ürünlerine nazaran beyaz görüntü bırakmaması, kalıntı bırakmaması, ve saçlara hafif bir volüm kazandırırken aynı zamanda doku kazandırarak biraz daha kalınlaşmasının sağlanması amacıyla kullanılır.. Kuru şampuanın birbirinden farklı çeşitleri vardır. Farklı kokulara sahip hatta farklı saç renklerine özel kuru şampuanları bulmak mümkündür. Peki kuru şampuan nasıl kullanılır?

Kuru şampuanı biraz çalkaladıktan sonra 25 30 santimetre uzaklıktan saç diplerinize gelecek şekilde sıkıp parmaklarınız yardımı ile kuru şampuanı hızlıca dağıtmanız gerekiyor. Günümüzde saç rengine uygun kuru şampuanlar da bulunuyor. Eğer kahverengi saçlıysanız kahverengi saçlara özel olarak üretilmiş kuru şampuanları daha koyu veya daha açık renkli saçlıysanız kendi saç renginize uygun kuru şampuanları deneyebilirsiniz. Bu tarz renkli kuru şampuanların 2 avantaj oluyor;

1.si kalıntı bırakmadığı için beyaz bir görüntü kalmamış oluyor. 2.si saçlarınızın diplerinde hafif boşluklar varsa bu boşluklarda doğal bir şekilde dolmuş oluyor. Yani tek bir dokunuş ile saçlarınıza iki farklı etki verebiliyorsunuz. Eğer saçlarınızı yıkamak istemiyorsanız ve saçlarınızın yağlı görüntüsünden kurtularak biraz da hacım kazanması istiyorsanız yine kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Kuru şampuan kullanarak duş rutininizi 1-2 gün erteleyebilirsiniz veya saçlarınız hiçbir şekilde yağlı değilse ama yine de biraz olsun volüm kazandırmak istiyorsanız yine kuru şampuanı kullanabilirsiniz. Kuru şampuan saç diplerine pudra formundaki ürünü bıraktığından dolayı saç diplerindeki fazla yağı emerek saçlarınızın daha hacimli görünmesine yardımcı olur. Yalnız uyaralım doğru temizlenmeyen kuru şampuanlar zamanla saç dibinde kalıntılara neden oluyor. Bu da saçlarınızın nefes almasını engelliyor. Bu yüzden haftada bir gün mutlaka arındırıcı şampuanlar kullanmalısınız.