Kuruyan Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

Tırnaklarınız kurumaya müsaitse tırnak yüzeyinde ciddi anlamda soyulmalar başladı ise veya tırnak etleriniz daha da sertleşmeye başladıysa o halde buna dur demenin zamanı geldi demektir. Sonbahar ve kış aylarına girişte ve mevsim geçişlerinde en az cildimiz kadar tırnaklarımızda bu geçişten etkilenir. Sıcak veya soğuk havaya uyum sağlamakta zorlanan tırnaklarımız zamanla çok daha fazla kuruyabilir. Hatta yüzeyinde bazı bozulmalar meydana gelebilir. Kuruyan Tırnaklar ‘ın önüne geçmek için çok basit bakım yöntemlerine ihtiyacınız var.

Vazelin İle Bakım

Bunlardan ilki her evde bulunan vazelin ile bakım yöntemi. Vazelin içerisine E vitamini bulunan koyu kıvamlı ve zor emilen bir bakım ürünüdür. Tırnaklarınız için ideal bir bakım ürünü olacağından dolayı mutlaka tırnaklarınız içinde denemelisiniz. Özellikle tırnakların yüzeyine hafif bir katman şeklinde uyguladığınızda maske gibi bir süre yıkamadan bekletmelisiniz. Vazelin tırnaklarınız tarafından tamamen emilinceye kadar beklediğinizde tırnaklarınızın neme doyduğunu yüzeyindeki çizgi ve çukurların zamanla yok olduğunu ve en önemlisi çok daha hızlı uzadığını artık sıklıkla kırılmadığını ve daha da güçlendiğini farkedeceksiniz.

Faydalı Yağlar

Tırnaklar için bir diğer bakım önerisi ise Hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağının içinde birbirinden farklı vitamin ve mineraller bulunuyor. Hindistan cevizi yağı hem cilt dostu hem de ciddi bir saç tırnak bakım ürünüdür. Hatta tırnak bakım ürünlerinin birçoğunun içerisinde Hindistan cevizi yağı bulunuyor. Aktardan alacağınız Hindistan cevizi yağını tırnak bakımınızda kullanabilirsiniz. Özellikle tırnak kenarlarını bu yağ ile ovduğunuzda tırnak etlerindeki yumuşamayı fark edeceksiniz. Manikür rutininizde tırnak etlerinizi sık sık kesiyorsanız belki de artık tırnak etlerinizi kesmenize bile gerek kalmayacak. Vazelini veya Hindistan cevizi yağını uyguladıktan sonra bir portakal çubuğu yardımı ile tırnak etlerinizi nazikçe geriye doğru ittiğinizde hem tırnak etlerinizi kesmenize gerek kalmayacak, hem manikür rutininizden bir adım eksilmiş olacak hem de bu pratik yöntem ile tırnak kenarlarınız artık asla kurumayacak. Tırnakların sağlığı için önerilen bir diğer yöntem ise elma sirkesi ile bakım yapma yöntemi. Elma sirkesi antibakteriyel özelliğinden dolayı tırnak içlerindeki bakterileri yok edeceği gibi aynı zamanda tırnak yüzeyinde bulunan sararmaları da giderecektir.

Antibakteriyel Sirke

Tırnak yüzeyinin parlatan pütürleri yok eden ve tırnağı çok daha sağlıklı gösteren Elma sirkesini bakımınızda sık sık kullanabilirsiniz. Eğer manikürünüzü evde yapıyorsanız manikür suyunuza bir iki damla limon, bir iki damla zeytinyağı ve bir iki damla elma sirkesi eklediğinizde ortaya muhteşem bir bakım suyu çıkmış olacak. Bu suyun içerisine tırnaklarınızı en az 3-4 dakika bekletin. Zamanla tırnak yüzeyinin daha pürüzsüz ve parlak hale geldiğini, tırnak kurumalarınızın minimuma indiğini fark edeceksiniz. Ayrıca eğer kışın dışarı çıktığımızda eldiven kullanmıyorsanız mutlaka eldiven kullanmanızı öneriyoruz. Hatta eldivenin altına yoğun bir el kremi uyguladıktan sonra Eldiveninizi giydiğinizde kışın elleriniz ve tırnaklarınız artık asla kurumayacak.