Kuşburnu Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerde içeriği temiz ürünlere yönelmek cilt bakımında en trend seçeneklerden biri haline geldi. Piyasada raflarda gördüğümüz içerisinde, içerik listesinde zararlı kimyasallar bulunan paraben, parfüm, alkol, fitalat hatta triklosan türevleri içeren kremlere elveda diyoruz. Hepimiz doğal cilt bakım ürünlerine yönelmek, cildimiz için en ideal olan ürünleri bulmak istiyoruz. Bunlardan biri de son dönemlerde popülerlik kazanmış olan kuşburnu yağı. Peki ama kuşburnu yağı ne işe yarıyor? Nasıl uygulanıyor? Doğru ve düzenli uygulandığında cilde etkileri neler? Gelin birlikte keşfedelim, keyifli okumalar..

Kuşburnu yağı içerisinde bol miktarda C vitamini içeren, cildi gençleştirip, dirileştirirken lekelerin azalmasına yardımcı olan bir yağdır.

Cilt için uygun hale getirilmesi için ise mutlaka soğuk sıkım ve sadece içerisinde kuşburnu çekirdeği yağı bulunan ürünler kullanmak gerekmektedir. Çok uygun fiyata satın alacağınız aktarlarda içerisinde farklı yağlar ile karıştırılmış kuşburnu çekirdeği yağları maalesef cildinizde kıllanma, yağlanma problemlerine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için sadece güvendiğiniz markalardan %100 doğal ve vegan sertifikaya sahip olan kuşburnu çekirdeği yağlarını satın almaya özen göstermelisiniz. Peki bu yağlar hangi ciltlere uygun? 30 yaşından sonra rahatlıkla kullanabileceğiniz bu yağları temiz içerikli cilt bakım ürünü isteyen herkes kullanabilir, Bu yağların en büyük özelliği soğuk sıkım olması, %100 doğal kuşburnu çekirdeği yağı içermesidir.

İçerisinde herhangi bir koruyucu madde bulunmadığından dolayı mutlaka şişenin rengi koyu olmalı, güneşe maruz bırakılmamalı ve bozulmaması için serin yerde saklanmalı.

Peki kuşburnu çekirdeği yağı cilde nasıl uygulanıyor?

Gece yatmadan evvel özellikle peeling işlemini yaptıktan, duştan çıktıktan sonra kısacası temiz cildinize kuşburnu çekirdeği yağını uygulamak çok daha etkili olacaktır. Masaj yaparak uyguladığınızda cildin en alt katmanlarına kadar inecek ve daha efektif bir etki gösterecektir. Düzenli olarak kullanılan kuşburnu çekirdeği yağının faydaları ise şu şekilde;

Cildi sıkılaştırır, dirileştirir, gözenek görünümünü azaltır, cildin üst katmanında bulunan ölü derinin atılmasına yardımcı olur, cilde daha canlı sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm katar, gözenek görünümünü küçülttüğü için sebumu dengeler ve zamanla minik kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Görmüş olduğunuz gibi belki de bir çok pahalı markanın kremine muadil olabilecek kuşburnu çekirdeği yağı aslında her kadının hayali olan cilde kavuşması için gerekli içerikleri içeriyor. Elbette bu tarz yağların alerjik olup olmadığı, cildinize uygun olup olmadığını mutlaka dermatoloğunuz tarafından onaylanmalı. Herhangi bir yağı alıp cildinize uygulamadan önce mutlaka cildiniz tarafından emilip  emilmediğine, sivilce yapıp yapmadığına dikkat etmeli, hatta içeriğindeki alerjen maddeleri iyice araştırmalısınız.