Ten makyajınızın ‘kusursuz’ gözükmesi için cildinizi makyaja hazırlamalı ve doğru ürünleri tercih etmelisiniz. Uygulayacağınız birkaç basit adım ile ten makyajınızın daha pürüzsüz görünmesini ve daha uzun süre yüzünüzde kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte makyaj artistlerinin de uyguladığı birkaç püf nokta;

Makyaja Uygun Zemin Hazırlamak

Ten makyajınıza daha pürüzsüz bir zemin hazırlamak için işe ilk olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanarak başlayın. Bu ten makyajınız ile cildiniz arasında bir bariyer olacak. Sıra geldi ‘baz’ uygulamaya.

  • Eğer ekstra kuru bir cildiniz varsa nemlendirici özellikteki bazları tercih etmelisiniz. Ten makyajınızın gün içinde kuruluktan çatlamaması ve pul pul durmaması için cildinizi tüm gün nemlendirecek bazları tercih edebilirsiniz.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz ve gözenekleriniz büyükse mutlaka ‘silikonlu’ makyaj bazları kullanmalısınız. Silikonlu bazlar gözenek görünümünü azaltır. Gözeneklerin içini doldurarak makyaja daha pürüzsüz bir zemin hazırlar.
  • Eğer mimik çizgilerinden şikayetçi iseniz ve gün içinde ten ürünleriniz mimik çizgilerinize doluyorsa silikonlu bazı mimik çizgilerinize de uygulayabilirsiniz.

Islak Sünger Kullanımı

Son zamanların en popüler ten ürünü uygulama aracı makyaj süngerleri. Islattığınızda hacmi büyüyen makyaj süngeri ile yapacağınız ten makyajı hem cildinize daha iyi oturacaktır hem de fırça izi kalmadan daha pürüzsüz ve homojen dağılacaktır. Ayrıca ıslak makyaj süngeri ten ürününüzün fazlasını emerek daha doğal ama kapatıcı bir bitiş sağlayacaktır.

Makyaj Sabitleme

Tüm ten makyajınızı yaptıktan sonra ‘makyaj sabitleme’ sularını kullanırsanız makyajınız tüm gün ‘yeni yapılmış’ gibi gözükecektir. Ayrıca makyaj sabitleme sularınızı çantanızda taşıyarak gün içinde yüzünüze sıkabilir, makyajınızı canlandırabilirsiniz.