Eğer tam bir kitap aşığıysanız ve kitap koleksiyonu yapmayı seviyorsanız ama kitaplarınızı bir türlü düzene sokamıyorsanız o halde doğru içerikdesiniz! Hoşgeldiniz! İşte profesyonel bir kütüphane oluşturmanın altın kuralları ve kütüphane temizliği hakkında bilmeniz gereken püf noktaları;

Tıpkı büyük kütüphanelerdeki gibi profesyonel bir düzen sağlamak istiyorsanız kitaplarınızı A’dan Z’ye doğru sıralayarak bir düzen oluşturabilirsiniz. Böylece kitaplarınıznı isminden hangi kitabı aradığınızı ve o bölümü bulmanızı kolaylaştıracak pratik bir yöntem geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde elinizdeki tüm kitapların varlığından ve okuyup okumadığınızdan da daha kolay emin olabilirsiniz.

Kategorize Etme

Elinizde farklı kategorilere ait kitaplar varsa onları bir araya toplayarak da bir düzen oluşturabilirsiniz. Örneğin korku komedi dram kitaplarının her birine 1 bölüm ayırın ve hepsini tek bir yere indeksleyin. Bu aradığınız kitap türlerini bulmanızda size kolaylık sağlayacak ve kütüphanenizi daha derli toplu gösterecektir.

Kayıt Altına Alın

Eğer tam bir kitap canavarıysanız ve bu zamana kadar okuduğunuz kitapların hiçbirinin adını hatırlamıyorsanız o halde profesyonel bir şekilde defter tutmanızın da zamanı gelmiş demektir. Bir deftere okuduğunuz, okumak istediğiniz, elinizde var olan ve almak istediğiniz kitapların listesini tutabilirsiniz. Böylece arada kaçırdığınız kitaplar olmayacak ve tüm kitaplarınıza hakim olmuş olacaksınız. Ayrıca bu yöntem ile arkadaşlarınıza ödünç verdiğiniz kitapları da belirlemeniz daha kolay olacaktır. Bu şekilde hiçbir kitabınızı kimsede unutmamış olacaksınız, Bingo! Bir taşla iki kuş!