Makyaj fırçalarının kişiye özel olduğunu ve her makyajdan sonra temizlenmesi gerektiğini sanırım artık hepimiz biliyoruz. Makyaj fırçalarının kıllarının arasındaki kozmetik kalıntıları zaman içinde kılların yapısını işleyerek bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Çoğu kadın için makyaj fırçalarının temizliği aslında büyük bir soru işaretidir. Bunun nedeni temizlik sırasında makyaj fırçalarının kıl kısımlarının koparak dökülmesi veya tamamen sapından ayrılmasıdır. Peki ciddi bütçeler ayırıp satın aldığımız makyaj severlerin en iyi dostu fırçaları nasıl doğru şekilde temizleyebiliriz. Yazımızda pratik kendin yap önerilerinden ve makyaj artistlerinin de fırçaları temizlemek için kullandığı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Klasik Fırça Temizleyici Silikon Eldivenler

Tüm ele geçirilerek giyilen veya birkaç parmağa takılan üzerinde minik tırtıklar bulunan bu gereçlerin temel mantığı üzerinde bulunan tırtıklar ile fırça temizleyicisini köpürtmek, kılların derinlemesine temizlenmesini sağlamaktır. Elinizde bu tarz silikon hazır fırça temizleyici gereçlerden yoksa üzülmeyin. İşte evde yapabileceğiniz pratik fırça temizleyici;

Boş bir levhaya su geçirmeyen dosya tutucuya belirli aralıklarla silikon tabancası ile yuvarlak zikzak şekiller çizin ve soğumaya bırakın. Bu şekiller donduğunda tıpkı hazır silikon fırça temizleyicilerle aynı işlevi görecektir.

Fırçaları Ne İle Yıkamalı

Bunun için birçok farklı görüş olsa da bilinen en klasik fırça temizleyicilerden biri içeriğinde zararlı kimyasallar bulunmayan bebe şampuanlarıdır. Piyasada hazır satılan fırça temizleyici solüsyonlarda bulunmaktadır. Eğer suya dayanıklı kozmetik malzemeleri kullanıyorsanız ve bebe şampuanının fırçalarınızı yeterinde iyi temizlemediğini düşünüyorsanız çift fazlı makyaj temizleyici suyunuz ile de fırçalarınızı yıkayabilirsiniz.