Makyaj Fırçalarını Temizlemek İçin Öneriler

Makyaj fırçalarının temizliği sanılanın aksine çok daha önemlidir. Öyle ki birçok cilt problemine neden olan, bakteri taşıyan, hatta tüm yüzün sivilcelenmesine bile neden olan makyaj fırçaları  temizlenmediğinde hiç de masum olmayan bakterileri cildinize yaymış oluruz.. Bu yüzden makyaj fırçalarımızı gün geçmeden temizlemeli ve temiz şekilde kullanmalıyız. İşte makyaj fırçası temizlemenin püf noktaları, keyifli okumalar..

Makyaj Fırçası Temizliği

Makyaj fırçaları nasıl yıkanır?

Makyaj fırçalarını yıkamak için bir bebe şampuanı veya beyaz sabun dediğimiz klasik sabunlardan edinebilirsiniz. Özellikle beyaz sabun makyaj süngeri ve makyaj fırçalarındaki fondöten kalıntılarını çıkartmak için birebirdir! Fakat eğer alerjik bir cildiniz var ise o zaman Dalin bebe şampuanı ile de fırçalarını diyebilirsiniz. Fırçaları yıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sap kısımlarına çok fazla suyun temas etmemesini sağlamaktır. Yani direkt suyun altında tutarak fırçaları yıkamak yerine bir miktar az akan suyun altında yavaş bir şekilde fırçaları temizlemek daha mantıklı olacaktır. Çünkü fırçalarını sap kısmında bulunan yapıştırıcı zamanla gevşeyerek fırçalarınızdaki kılların tek tek kopmasına neden olacaktır. Bu da fırçanızı zamanla kıllarını dökmesine ve kalitesinin azaltmasına neden olur..

Makyaj fırçalarını bebe şampuanı ile temizleyebileceğiniz gibi aynı zamanda şampuanınız ile de temizleyebilirsiniz. Fırçanızı biraz ıslattıktan sonra bir kaseye su koyup içine fırçanızı daldırın ve fondöten allık toz ürünlerin kalıntılarının çıkmasını bekleyin. Ardından avcunuz yardımıyla köpürtün ve kalan tüm kalıntıların suyun akıntısıyla akmasını sağlayın. Bu işlemi temiz su akana kadar tekrar edin .Eğer temizlendiğinden emin olmazsanız işlemi tekrar edebilirsiniz.

Makyaj fırçaları temizleme solüsyonları ve temizleme spreyleri de bulunuyor. Bu tarz spreylerden edinerek makyaj fırçalarını çok daha hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Birçok markanın makyaj fırçası temizleme solüsyonu bulunuyor. Bu solüsyonlar çift fazlı olduğundan suya dayanıklı makyajı çıkartamadığınız zaman fırçamızdaki tüm makyajı sökmek adına kullanabilirsiniz.

Hızlıca far fırçanızda kalanları temizleyerek tekrar kullanmak için pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Makyaj fırçalarının kuruması için ise havlunun üzerine sevdiğiniz makyaj fırçalarını bir peteğin önüne veya bir camın önüne koyarak iyice kuruyana kadar bekletin. Özellikle makyaj süngerlerinin iyice kurmasına özen gösterin. Aksi halde içerisinde küf oluşumu yaşanabilir..