Temel makyaj ürünlerinden oluşan küçük bir makyaj koleksiyonu nasıl oluşturulur? En gerekli ürünlere nasıl karar verilir? Yazımızda makyaja yeni başlayanlar için ufak çaplı bir makyaj koleksiyonu oluşturacağız.

Bazlar

Ten makyajının pürüzsüz durması ve güzel bir zemin hazırlamak için bazlar olmazsa olmaz ürünlerdendir. Cilt tipinize uygun bir baz edinilerek koleksiyonunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Geniş gözeneklere sahipseniz silikonlu bazlar, kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici bazıları tercih edebilirsiniz.

Ten Makyajı Ürünleri

Genç ve sorunsuz bir cilde sahipseniz fakat yine de ten makyaj yapmak istiyorsanız fondötenler yerine bb ve cc kremlere yönelebilirsiniz. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz pudra içeren fondötenler, kuru bir cilde sahipseniz cildinize nem veren ışıltılı fondötenleri tercih edebilirsiniz.

Kapatıcılar ve Renk Düzenleyiciler

İyi bir kapatıcı makyaj koleksiyonunda olmazsa olmaz ürünlerdendir. Yoğun bir Gözaltı morluğunuz varsa tek başına kapatıcı yeterli olmayabilir. Bu yüzden renk düzenleyicilere yönelebilirsiniz. Yeşil renk ile sivilce lekelerini kapatabilir, somon rengi ile göz altı morluklarını nötrleyebilirsiniz. Cildiniz fazla kuru ise daha ıslak yapıda kapatıcıları tercih edebilirsiniz. Çabuk sabitlenen kapatıcıları arıyorsanız pudra içeren kapatıcılara yönelebilirsiniz.

Göz Makyajı Ürünleri

Eğer henüz ilk far paletini alıyorsanız bunun toprak tonlarından oluşmasına dikkat edin. Toprak tonlarındaki renkler ile çok daha kolay, çok daha kullanışlı makyajlar yapabilirsiniz. Canlı ve parlak renklere sahip paletler ile çok rahat edebilirsiniz. Toprak tonları hemen hemen tüm göz renklerine yakışacağından birçok farklı makyaj ile kombinleyebilirsiniz.

Eyeliner çekmek istiyorsanız ve bu işe daha yeni başladıysanız keçe uçlu eyeliner alabilirsiniz. Bu likit formdaki eyelinerler den daha kullanışlıdır.

Dudak Ürünleri

Makyaj koleksiyonunu yeni oluşturduğumuza göre kendinize temel olarak bir nude tonlarda ruj, bir de kırmızı tonlarda ruj alabilirsiniz. Hemen hemen tüm rujlar ile kombinleyebileceğiniz joker bir dudak kalemi edinebilirsiniz. Gül kurusu tonlarında dudak kalemini hemen hemen tüm rujlar ile kullanabilirsiniz.