Kozmetik malzemelerinin büyülü dünyasına henüz yeni dahil oldunuz..Aklınızda bin bir soru, hangi ürünün ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını ve size uygun olup olmadığını merak ediyorsunuz. O halde doğru yerdesiniz! İşte makyaj yapmaya yeni başlayacaklar için ten ürünü seçme rehberi;

Ten Ürünü Seçimi

Belki de en fazla araştırarak almanız gereken kozmetik malzemesi ten ürünleri. Ten makyajınız için doğru ürünü seçerken mutlaka cildinizin yapısı, rengi ve alt tonuna göre alışveriş yapmalısınız.

Cildiniz yağlı ise pudra bitişli, matlaşma özelliği olan fondotenleri tercih etmelisiniz.

Cildiniz kuru ise nemlendirici özelliği yüksek, pul pul durmayacak, daha ıslak görünümlü akışkan fondotenleri tercih etmelisiniz.

Karma cilt yapısına sahip kişiler mat fondotenler öncesi kuru bölgeleri ekstra nemlendirmeli veya ıslak fondotenlerin parlama yapmaması için mutlaka ‘pudra’ uygulamalı.

Cilt alt tonunuzu ise el bileklerinizin damarlanına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer damarlarınız yeşil ise sıcak alt tonlu, mavi ise soğuk alt tonlu, hem yeşil hem mavi ise nötr alt tonlu bir cilde sahipsiniz. Fondotenlerin sarı veya pembe alt tonlu olmalarına göre size en uygun tonu bulabilirsiniz.

Eğer gün içinde cildinizde fazla kapatıcılık istemiyor ve daha hafif yapıda ten ürünleri kullanmak istiyorsanız bb, cc kremlerden ve renkli nemlendiricilerden yardım alabilirsiniz.

Göz altlarınız mor ve koyu ise direkt olarak kapatıcı uygulamak kusurlarınızı daha da ön plana çıkartacaktır. Bunun yerine somon-pembe tonlarda bir renk düzenleyici kullanın. Renk düzenleyici ürünü parmaklarınız ile göz altlarınıza yerleştirdikten sonra üzerine daha ‘sarı’ alt tonlarda bir kapatıcı uygulayarak pudra ile sabitleyin.

Pudra demişken eğer yağlı ve karma bir cilde sahipseniz transparan pudraları parlama yapan yüksek bölgelere uygulayabilir, matlaşmasını sağlayabilirsiniz. Renkli pudralar yerine transparan pudraları tercih ederseniz hem her mevsim, her ten renginde kolaylıkla kullanabilir hem de gün içinde ten ürünlerinizin koyulaşmasına engel olabilirsiniz.