Makyajı İkonlaşmış Türk Ünlüler

Bazı kadınlar vardır ki makyajları ikonlaşmıştır ve milyonları arkasından sürüklerler! Onların yaptıkları makyajları devam ettirmek, günümüze uyarlamak hem biz kadınları heyecanlandırıyor hem de makyaj artistlerini.. İşte günümüzden geçmişe makyaj en beğenilen Türk ünlüler;

Türkan Şoray

Şüphesiz kocaman gözler, dolgun kirpikler, belirgin kaşlar deyince aklımıza ilk gelen isim Türkan Şoray oluyor! Türkan Şoray’ın göz yapısı elbette iri fakat bunu yaptığı makyajlar ile de alakası var. Gözlerini ekstra olarak büyütmek için göz kapaklarına ten rengi bir baz far sürülen Türkan Şoray gözlerini katlama bölgesine derinleştirmek için ise cilt renginden daha koyu tonda farları tercih ediyor. Keskin bir eyeliner uygulaması yapıldıktan sonra mutlaka göz içine beyaz kalem sürülüyor. Bu da gözlerinin daha açık ve büyük olmasına yardımcı oluyor. Alt ve üst kirpiklere ise takma kirpik müdahaleleri ile göz daha açık daha büyük ve çekici hale getiriliyor. Kaşları keskin bir biçimde boyandıktan sonra göz makyajı tamamlanıyor.

Gülşen Bubikoğlu

Gülşen Bubikoğlu’nun kemikli yüz hatları geçmişten günümüze kontür uygulamasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Yıllar önce dahi keskin yüz hatlarını belirginleştirmek için elmacık kemiklerinin altında daha koyu tonlarda kontur uygulaması yapılan Gülşen Bubikoğlu’nun ikon makyajlarını biri de elmacık kemiklerinin çıkık olmasıdır. Çıkık elmacık kemikleri için özellikle elmacık hattına uygulanan yoğun allık uygulaması ile yüz hatları daha da belirgin hale getirilmiştir. Birçok kadının güzellik ikonu olan Gülşen Bubikoğlu’nun kemikli yüz hatlarının devamı olarak dudaklarını dışından çerçevelenmesi de eklenebilir. Dudakları biraz daha büyük göstermek adına ten renginden bir kaç ton koyu kalem ile dudaklar dışarıdan çerçevelenip dolduruluyor.

Beren Saat

Listemizin 3. sırasında Beren Saat var. Aşkı Memnu dizisi ile ortalığı kasıp kavurmuş olan Beren Saat Bihter karakteri ile ün kazanmıştır. Bihter’in göz alıcı ihtişamlı duruşunun en büyük etkisi elbette çekici göz makyajı.. Siyah bir kalem uygulandıktan sonra uzun süre karıştırma sonucu bolca dağıtılması ile buğulu bir göz makyajı elde edilir. Bunun devamında kirpikler yoğun şekilde maskaralanır, göz içine siyah kalem sürülür. Elbette Beren Saat’in gözlerinin harika rengi de buna eşlik ettiğinde ortaya büyüleyici bir dumanlı göz makyajı çıkmış olur. Ten makyajında mat ürünleri tercih eden Bihter Ziyagil dudaklarında ise dudak koruyucu ya da dudak parlatıcısı tarzı ürünleri kullanmayı tercih ediyor.