Son dönemin en popüler kitaplarının yazarı olan Marie Kondo ev düzeni hakkında bize daha önce duymadığınız ipuçları veriyor. İşte Kondo’ya göre ev düzeni sağlamanın ve doğru düzenlenmiş bir evin bir daha dağılmayacağını iddia ettiği taktiklerin bazıları..

İşe ilk olarak evinizde istif ettiğiniz faturalar, mektuplar , eski fotoğraflar, notlar, fişler.. Kısacası ”ıvır zıvır” kalabalıklar ile başlayın. Farkında olmasanız da bunlar hem kafanızda ağırlık yapar hem de evinizi fazlasıyla doldurur. Baştan uyaralım bu düzenleme olayı saatler sürecek. Çünkü Kondo’ya her şeye en ince ayrıntısına kadar bakmak zorundasınız. Böylece çöp fazlalıklardan hem siz hem de eviniz rahatlamış olacak.

Kondo’nun dikkat ettiği bir başka nokta ise gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri elden çıkarmanız ve bağışlamanız. Aynı etekten aynı ceketten 4-5 tane elinizde var ise veya artık giymekten mutsuz olduğunuz bir ayakkabınız var ise bunları bağışlamak size hem yer kazandıracak hem de minimalizme giriş yapmış olacaksınız. Böylece dolaplarınızdan kıyafetleriniz taşmayacak ve gereksiz yere depo yapmamış olacaksınız. Ayrıca sizi mutlu etmeyen bir eşya ihtiyaç sahibi başka birini mutlu edeceğinden evrene pozitif bir mesaj da iletmiş olacaksınız.

Düzen düzen düzen..

Kondo istifçiliğe karşı evet ama elinizde bulunan eşyaları kategorize etmek onun kitabının başlıca kurallarından. Elinizde var olan türleri, çeşitleri, alfabetik sıraya, renge göre ayırmak evinizin daha uzun süre toplu kalmasına yardımcı olacaktır. Kütüphanenizde bir düzen oluşturmak için kitapları türlerine ayırabilirsiniz veya onları alfabetik sırayla dizebilirsiniz. Böylece bir şey aradığınızda hızlıca ona ulaşmış olacaksınız ve kitaplarınız çok uzun süre toplu kalacaktır. Bu yöntemi tüm evinize uygulamayı deneyin. Evinizin ne kadar derli toplu olduğuna ve ne kadar geç düzeninin bozulduğuna siz bile şaşıracaksınız!