Bütün gün aynı koltukta oturmak vücudumuz için gerçekten de zor bir durumdur. Aynı rutinde yapılan çalışmalar, yerleşik bir şekilde çalışmak kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve obezite riskiyle ilişkilendirilmektedir.

Bu rahatsızlıkların dışında bütün gün oturmak sırt ve bacak ağrısına ve kötü duruşa neden olabilir. Sorunları azaltmak için ne yapabilirsiniz? İşimi bırakmanız gerekiyor? Tabi ki de hayır. Öncelikli olarak duruşunuzla ve sandalyenizle başlayın. Koltuğunuzun yere yüksekliğinin ayaklarınızın yere rahatça basabilecek alçaklıkta olduğundan emin olun. Koltuğunuzu rahat bir seviyeye gelecek kadar geriye yaslayın ve pozisyonunuzu sık sık ayarlayın.

Sık sık açma ve germe hareketleri yaparak nabzınızı yükseltebilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğim egzersizlerden birkaçını deneyerek gün boyu oturmanın verdiği olumsuz etkileri azaltabilirsiniz.

  1. Bacaklarınızı Kaldırın

Masa başında otururken, bir bacağınızı kaldırın ve ileriye doğru uzatın. Ayak bileğinizi önce saat yönünde çevirmeye başlayın. Daha sonra alt bacak kaslarınızı gerginleştirmek için saatin tersi yönünde döndürün. Diğer bacağınızla da aynı hareketi tekrarlayın.

  1. Sırtınızı Rahatlatın

Ayaklarınızı yere düzgün bir şekilde basın, sol elinizle sağ kolunuzun dirseğinden kavrayın ve sırtınızı dik bir pozisyonda iken sola doğru vücudunuzun üst bölümünü 3-4 kez çevirin. Aynı hareketi bu sefer sağ tarafa doğru diğer kolunuzu tutarak yapın. Her yapışınızda düzenli nefes alıp vermeyi de unutmayın.

  1. Bileklerimizi de Unutmamak Gerek

Şimdi anlatacağım hareket karpal tünel sendromunu önlemek için çok önemli. Avuç içleriniz duvara yapışacak şekilde ellerinizi dayayın ve vücut ağırlığınızla bileklerinizi esnetin. Önce parmak uçlarınız aşağıya bakacak şekilde esnetin, daha sonra yukarıya ve yana bakacak şekilde aynı hareketi tekrarlayın. Bu hareketi bir elinizle diğer elinizin parmaklarından tutarak ve onu kendinize çekip esneterek de yapabilirsiniz.

  1. Omuzlarınızı Açın ve Gerin

Düz bir şekilde oturun ve omuzlarınızı kulak seviyenize kadar öne doğru bir yarım daire çizecek şekilde kaldırın. Daha sonra geriye doğru yarım bir daire çizerek yavaş yavaş indirin. Dinlenin ve 10-15 tekrar yaparak hareketi tamamlayın.

  1. Boyun Ağrılarına Son

Sol elinizin avuç içini başınızın arkasına koyun ve hafifçe öne doğru başınızı esnetin. Aynı hareketi sağa sola ve geriye doğru yaparak devam edin.

En önemli hareketlerden birisi aslında yürümektir.  Günde 30 dakikalık yürüyüş bile sizin için büyük bir fark yaratabilir. Merdivenleri kullanın veya öğle yemeğinizi dışarda yiyin. Ne yaparsanız yapın sadece hareket edin.