Ok gibi uzun tek tek ayrılmış kirpikler tüm kadınların hayalidir. Fakat sonuç her zaman mükemmel olmayabiliyor. Topaklanmış, birbirine yapışmış ve tabiri caizse örümcek bacağına benzeyen kirpikler çoğu zaman kabusumuz haline geliyor.. Peki ama makyaj artistlerininki gibi mükemmel bir maskara uygulamasını nasıl yapabiliriz? Yazımızda maskara sürerken yapılan hatalardan ve püf noktalarından bahsettik keyifli okumalar;

Maskara fazlalığını maskaranın kapağına sıyırmadan yapılan uygulamalar genellikle kirpikleri yapıştırır. Maskara fırçası fazla ürün alarak kirpikleri birbirine yapıştırarak çok daha az seyrek ve topak topak gösterir. Bunun önüne geçmek için mutlaka maskara fırçasını bir peçeteye veya maskara tüpünün ucuna sıyırmayı ihmal etmeyin.

Yapılan bir başka hata ise kirpik uçlarına fazla uygulama yaparak maskaranın tamamını uçlarda biriktirmektir. Oysa makyaj artistlerinin en önemsediği konulardan biri de kirpik diplerinin uçlara göre daha yoğun ve daha siyah olmasıdır. Özellikle açık renk kirpiklere sahipseniz kirpik diplerinize yoğun bir şekilde maskara uygulamak çok önemlidir.

Son olarak yapılan en büyük hatalardan biri de bir maskara katının tam olarak kurumasını beklemeden ikinci ve hatta üç katı uygulamaktır. Bu kirpiklerinizi dolgun göstermekten ziyade topaklanmış ve dökülmeye müsait bir hale getirecektir. Bunun önüne geçmek için önce ilk katı uygulayın ve bir süre kurumasını bekleyin ardından hafif bir şekilde ikinci ve üçüncü katı da uygulayabilirsiniz.