Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri süt bezlerinin, sütü göğüs başına taşıyan kanalların, hücrelerin tıkanması veya anormal şekilde büyümesi, sertleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.. Meme kanserinin oluşum nedenini tam olarak bilinmemekle birlikte bu hastalığın ortaya çıkmasında aileden gelen genetik faktörler de oldukça önemli rol oynar..

Meme bezlerinde veya süt üretilen süt bezlerinde tümöral olgular oluşması ve tıkanması sonucu büyüklü küçüklü kitleler meydana gelir. Bu kitleler bazen gözle görülür şekilde olabilir bazen el ile muayene ederek kendiniz tespit etmeniz gerekebilir.. Evde yapılan muayene ile meme kanserinin erken teşhis etmek mümkündür. Meme kanseri sadece kadınlarda görülen bir hastalık değildir birçok erkeğin de yakalanabileceği hastalıktır. Bu yüzden meme kanserini sadece kadınlara özel bir hastalık olarak adlandırmak yanlıştır. Erkeklerde de kadınlarda da meme kanseri riski vardır.

Meme kanseri Kuzey Avrupa’da çok görülmekle birlikte Çin’de de oldukça yüksek bir oranda görülmektedir. Amerika’da ise her 10 kadından biri meme kanseri riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Yani oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Meme kanserini önlemek için evde kontrolün dışında rutin olarak 6 ayda bir check up yaptırmak ve mamografi çektirmek de bir çözüm olabilir. Meme kanserinin birçok çeşidi bulunuyor fakat bilindiği üzere temel olarak 2 ana gruba ayrılıyor. ilk meme kanseri türü noninvaziv 2. ise invaziv olan gruptur. Bunlardan ilki yani noninvaziv grubu tümörler yayılma göstermeyen tümörler arasında yer alırken invaziv tümörler ise yayılma potansiyeli olan tümörlerdir.

Mamografik bulgulara göre meme kanserinin tedavisi mümkündür. Fakat yazının başında da belirttiğimiz gibi bu tarz hastalıklar için erken teşhis çok önemlidir. O yüzden mutlaka her 6 ayda bir check-up hem de her ay evde rutin meme kontrolünüzü yapmayı ihmal etmeyin.