Menopoz gerek psikolojik gerekse belli bir yaşa gelinmesi sonucu ortaya çıkan kadınlarda regl kanamalarının bitmesi ve 1 yıl boyunca devam etmemesi durumuna verilen isimdir. Menopoz sadece regl kavramı ile alakalı değildir. Aslında psikolojik bir süreçtir..

Menopoza giren kadınlar kendilerini büyük bir baskı, stres ve yoksunluk içinde hissedebilirler. Bu psikolojik süreçte kadınların menopoz hakkında bilgili olması ve fizyolojik yapıları ile ilgili gerekli bilgilere sahip olması süreci atlamaları açısından oldukça önemlidir. Menopoza girme yaşı genel olarak 40 ve 50 yaşlar arasında değişmektedir. Fakat bu durum toplumdan topluma kişinin psikolojik yapısına ve yaşadığı koşullara bağlı olarak değişmektedir. Bazı kadınlar 30’lu yaşların ortalarında bile menopoza girebilmektedir. Bu kişinin hem psikolojik hem fizyolojik hem de toplumsal koşullarda yaşadığı olaylara bağlı olarak değişmektedir. Yani kişisel bir durumdur. Menopoza giren kadınlarda regl görmenin kesilmesi dışında yumurtalıkların aktif şekilde döllenememesi sonucu çocuk sahibi olma ihtimali de çok düşüktür.

Menopoza giren kadınların geçirdiği bu psikolojik sürece daha kolay adapte olmaları için bunun bir hastalık olmadığının sadece bir süreç olduğunun farkında olmaları gerekmektedir. Hormon değişiklikleri nedeniyle kadınların kişiliğinde bile çeşitli değişimler meydana gelebilir. Fakat bunlar çoğunlukla geçicidir. Menopozun görülen ilk etkileri adet kanamalarının kesilmesi, ateşlenme, gece uykusuz kalma, terleme, sinirlilik hali, unutkanlık durduk yere ağlama nöbetleri, egzamalar, kilo alma veya fazla kilo verme, vajinal kuruluk şeklinde olabilir. Bu etkiler yaklaşık 6 ile 12 ay arasında devam etmektedir. Bu dönemin daha rahat atlatılabilmesi için kadınların menopoz hakkında mutlaka bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.