Mevsim Geçişinde Dökülen Saçlar İçin Öneriler

Mevsim geçişinde tıpkı vücudumuz gibi saçlarımızda bu dönemden etkilenir. Özellikle sonbahardan kışa geçiş döneminde saçlarınızda ekstra bir dökülme gözlemliyorsanız buna dur demenin vakti geldi demektir! Eğer beslenmenizde, kan değerlerimizde ve sağlık sorununuzda herhangi bir sıkıntı yok ise mevsim geçişinde oluşacak dökülmeler için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz, keyifli okumalar..

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi eğer herhangi bir vitamin eksikliğininiz yok ise ( özellikle D vitamini eksikliğinde saçlar çok fazla dökülmektedir.) O halde dıştan müdahale ederek saçlarınızın dökülmesini minimuma indirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey saçlarınızı doğru taramanız. Saçlarınız eğer çok sık dolaşıyor ise veya koparak dökülmeye meilli ise saçlarınıza sert bir şekilde taramamanız gerekiyor. Özellikle kalın dişli taraklar tercih etmelisiniz. Mümkün olduğunca kalın dişli tahta materyalden yapılmış tarakları önce saç uçlarınızı açarak daha sonra saç diplerinize tarayarak kullanmalısınız. Eğer saçlarınıza ekstra zarar vermekten çekiyorsanız duşta kullanılan özel saç taraklarından da faydalanabilirsiniz. Saçlarınızı doğru taradığınızda saçlarınızın dökülmesinin minimuma indiğini fark edeceksiniz.

Diğer bir dikkat etmeniz gereken konu ise yine saçlarınızı tararken saç dolaşıklıklarını açmak için kullanılan spreylerden faydalanmak. Özellikle yoğun gür ve uzun saçlara sahipseniz bu tarz spreyleri saçlarınızı taramadan önce uygulayarak daha kolay bir şekilde saçlarınızı tarayabilirsiniz. Ayrıca bu tarz spreyler saçları ekstra besler ve ısı işlemlerinden önce kullanıldığında ısıya karşı saçları bir nebze olsun koruyarak kurumasını engeller.

Saç bakım rutininde kullandığınız ürünler mümkün olduğunca saç tipinize uygun uygun olmalı. Yağlı saçlar saçlar nem veren şampuanlar ve saç kremleri kullandığında ekstra yağlanmadan dolayı saç derisi nefes alamaz ve bu şekilde de dökülmeler artabilir. Keza tam tersi olarak saçlarınız ekstra kuru ise fakat siz yine de arındırıcı, saçlarınızı ekstra kurutucu şampuanlar kullanmaya devam ediyorsanız bu durumda saçlarınız nemsiz kalarak dökülecektir. Yani saç tipinize uygun saç bakım ürünleri kullanmak da saç dökülmesini de azaltacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca saç tipinize uygun bakım ürünlerini kullanmaya ve takım halinde düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.