Soğuk algınlığı ve gribe yakalanma olasılığınızın olduğu bu dönemlerde bağışıklık artırıcı önlemlerimizi almak için erken davranmalıyız. Bu önlemlerin en başında rejimimizi ayarlamak geçiyor. Beslenme tarzımız vücudumuzun mikroplarla savaşmasında büyük rol oynuyor. Tabi bunun yanında yeteri kadar uyku çekmeniz, hijyeninize dikkat etmeniz, stresten uzak bir hayat sürmenizde gerekiyor.

Örneğin bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için glisemik endeksi düşük (düşük şekerli) gıdalar yiyebiliriz. Araştırmalara göre şeker hastalarının bağışıklık tepkisi şeker oranının kanda düşük olması sebebiyle bakterileri tespit etmede daha iyi olduklarını ortaya koyuyor.

Maitake, coriolus, tremella, reishi ve cordyceps gibi tıbbi mantarlar bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından büyük öneme sahiptirler. Tıbbi mantarlar bağışıklık destekleyici besin maddelerini bol miktarda içermektedir. Spesifik olarak beta-glukanlar makrofajları, nötrofilleri ve NK hücrelerini desteklemekte, bu bağışıklık hücrelerine tutunarak onlara yakıt sağlamaktadırlar.

Akut ve uzun süreli hastalıklara karşı mücadeleye yardımcı olacak diğer önemli bağışıklık destekleyiciler ise şunlardır:

A Vitamini: Hem hayvan hem de bitkilerde bulunur. Özellikle enfeksiyonlara karşı bağışıklık faaliyetinin birçok işlevini destekler. Ayrıca antioksidan etki sunarak iltihaplanmaların azalmasında ve onarımında yardımcı olur.

Vitamin B Kompleksi: B6 ve B12 vitaminleri beyaz kan hücrelerinin etkilerini desteklemeye yardımcı olur. B vitamini yüzlerce hücresel aktivitenin gerçekleşmesi içinde önemli bir vitamindir.

C Vitamini : Bu vitamin NK hücrelerinin aktivitesini geliştirir ve zararlı işgalcilere karşı mücadeleye yardımcı olur. Güçlü antioksidan etki sağlar, iltihaplanmayı azaltır, hastalıkların şiddetini azaltır ve enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olur.