Mezuniyet Makyajını Kendi Yapacaklar İçin Öneriler

Mezuyet makyajınızı kimselere emanet etmek istemiyorsanız ve en önemlisi kendi yüzü hatlarınızı, cilt tipinizi, göz şeklinizi tanıyarak daha doğal bir makyaj yapmak istiyorsanız o halde doğru yerdesiniz! Yazımızda tıpkı profesyonel güzellik merkezlerinde uygulanmışcasına dayanıklı bir makyajın nasıl yapılacağından bahsedeceğiz, keyifli okumalar..

Öncelikle mezuniyet günü bol koşturmalı, heyecanlı, terlemeli bir gün olacak. Bunun için ten makyajınızın tüm gün dayanması gerekiyor. Makyaj yaparken en önemsediğimiz şey cildimizin pürüzsüz görünmesi, fotoğraf çekimlerinde güzel çıkmak ve gün boyu kalıcılık. Bu yüzden ten makyajına çok önem vermelisiniz. Ten makyajına başlarken mutlaka bir baz kullanın. Baz cildinizi hem daha kusursuz gösterir, hem de fondötene bir zemin hazırlar. Aynı zamanda fondöteninizin uçup gitmesini engelleyerek tüm gün kalıcı olmasını sağlar. Bazdan sonra cilt renginize ve cilt tipinize uygun içerisinde güneş koruma faktörü bulunmayan bir fondöten kullanmalısınız. Bu fondöten istediğinize göre orta kapatıcılıkta veya yüksek kapatıcılığa sahip olabilir. Fondötenin içinde spf yani güneş koruma faktörlü bulunmaması fotoğraf çekimlerinde yüzünün parlamaması için oldukça önemlidir.

Makyajınızı daha da sabitlemek için mutlaka te makyajınızın üzerine transparan bir pudra geçin. Eğer bu da yetmezse makyajınızın üzerine makyaj sabitleyici sprey da sıkabilirsiniz. Böylece makyajınız yüzünüze zamk gibi yapışacak ve tüm gün boyunca hiç bir yere kıpırdamadan kalacaktır.

Allığı her zaman kullandığınızdan biraz daha yoğun kullanabilirsiniz. Bu sizi daha sağlıklı ve şirin gösterecektir. Göz makyajında ise isterseniz takma kirpik tercih edebilirsiniz. Takma kirpiği daha önce kullanmadıysanız mutlaka evde birkaç kere takıp birkaç saat geçirerek denemesini yapmayı unutmayın.

Eyeliner konusunda ise kuyruklu, siyah, suya dayanıklı eyeliner tercih edebilirsiniz. Suya dayanıklı olması terlediğinizde akmaması için oldukça önemlidir. Ruj olarak hisse tüm gün dudağınızda kalması ve hiçbir yere bulaşmaması için likit mat ruj tercih edebilirsiniz. Rujunuzun gül kurusu tonlarında doğal bir tonda olmasına dikkat ederseniz hem makyajınız ile yarışmaz, hem de yaşınıza uygun bir tercih olur.