Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecek Önerileri

Mide yanması, gastrit, reflü veya bulantı problemine neler iyi gelir? Hangi yiyecekleri tüketerek mide rahatsızlığı problemlerinizi hafifletebilirsiniz. Tüm detaylar yazımızda, keyifli okumalar.

Mide problemlerine neden olan en büyük şeylerden biri de şüphesiz ekstra acılı, ekstra baharatlı yiyecekleri hem geç saatlerde hem de çok hızlı bir şekilde tüketmektir. Bunun sonucu olarak midede yanma meydana gelebilir veya mide ekstra olarak sıvı ile dolduruldu ise o halde direkt yatmak iyi bir seçenek olmayacaktır. Bu halde de mide reflüsü problemi ile başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Midenizde yanma, ekşime veya reflü problemi var ise aşağıdaki yiyecekleri tüketerek bir nebze olsun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Patates Haşlaması

Diyet yemeklerinin başında yer alan patates haşlaması midenin suyunu alarak ekstra olarak rahatlamasına yardımcı olacaktır. Patatesi haşladıktan sonra üzerine biraz tuz atarak tükettiğimizde midenizde rahatlama olduğunu ve midenizdeki yanmanın yavaş yavaş azaldığını gözlemleyeceksiniz. Mideye iyi gelen bir diğer yiyecek ise muzdur. Muz midenin yumuşamasına yardımcı olurken, ekşimesini geçirerek rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle mide ekşimesi problemi ile başa çıkmak zorundaysanız muz veya elma tüketerek midenizin asidik oranını dengeleyebilirsiniz.

Mideye iyi gelen bir diğer yiyecek ise tuzsuz ve yağsız haşlanmış lapa şeklinde pirinçtir. Pirinç lapası, diyet yemeklerinde önerilen bir yiyecektir. Pirinç lapasını öğününüze dahil ederek hem mide sağlığınızı koruyabilir hem de bağırsak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Mide problemleri ile çok sık başa çıkmak zorunda kalıyorsanız en azından bir hafta sürecek yağsız, tuzsuz yemek yeme diyeti yapmanızı öneriyoruz. Bu tarz diyetler ile mide faunanızın sağlığını koruyabilir ve zamanla düzene girmesine yardımcı olabilirsiniz.