Mide Şişkinliği ve Gazı Neden Olur Nasıl Giderilir?

Mide rahatsızlarından muzdarip olanlar mide gazının insanı ne denli rahatsız ettiğini bilirler. Özellikle yemeklerden sonra mide şişkinliği ve gazı problemini geçirmenin püf noktaları yazımızda. Keyifli okumalar.

Hızlı Yemek Yemek Midede Gaz Yapıyor!

Mide gazı oluşumunun en büyük sebebi yemeği hızlı yemek, yemek arasında çok sık sıvı tüketmek veya konuşarak yemek yemek olabilir. Özellikle hızlı yenilen, yeterince çiğnenilmeden yutulan yemek parçaları mide tarafından tam anlamıyla sindirilemez ve sağlıklı bir şekilde parçalanamaz. Bunun sonucunda mide gaz üretmeye başlar. Mide gazı oluşumunun bir diğer sebebi ise yemek aralarında hem çok sık yemek yemek hemde fazla sıvı tüketmektir. Yemek arasında fazla sıvı tüketmek mideyi sıvı ile doldurarak yine yiyeceklerin sindirilmesini engeller. Bu da mide gazı problemine neden olabilir. Ekstra olarak gaz yapan yiyecekler yenilmiş olabilir. Örneğin karnabahar, lahana ve brokoli türleri midede gaz oluşumuna neden olabilir. Peki mide gazı probleminden nasıl kurtulabiliriz?

Uzun Süre Hareketsiz Kalmayın

İlk olarak mutlaka hareket etmenizi öneriyoruz. Hareket ettikçe mide ve sindirim sistemi çok daha rahat çalışacaktır. Fakat hızlı hereketlerden bahsetmiyoruz. Yavaş yürüyüşler, minik egzersizler midenizin daha aktif bir şekilde çalışmasına ve mide gazınızı dışarı atmanıza yardımcı olacaktır. Diğer bir önerimiz ise doğal maden suları. Doğal maden sularını hafif hareketlerle yürüyerek içmek mide gazınızın dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Mide gazınız var ise asla yatmanızı, özellikle baş aşağı yatmanızı önermiyoruz. Bu hem reflü problemine neden olacak, hem de mide gazınızın dışarı çıkmasını engelleyecektir. Bunu yerine ağır ağır hareket ederek gazınızın dışarı çıkmasına yardımcı olacak ekstra gazlı içecekleri içebilirsiniz.

Gazı İtmek İçin

Gaz gazı iteceğinden dolayı bu şekilde hem ağız yoluyla hemde idrar yolu ile mide gazınızı dışarı atabilirsiniz. Midenizi rahatlatacak bir diğer şey ise hafif hareketler ile sakız çiğnemektir. Sakız midenizi çalıştıracak ve gazı dışarı atmasına yardımcı olacaktır. Mide gazı problemi yaşıyorsanız yemek yemeden önce arasına en az 2-3 saat koymayı ihmal etmeyin.