Mide ve Bağırsak Sağlığını Korumamız İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Sindirim sistemi mutlu ve sağlıklı bir hayatın temelini oluşturur. Yediğimiz yiyecekler zamanla sizin kişiliğinizi dahi etkiler hale gelir. Hatta mide ve bağırsak sağlığı bozulmuş kişiler genellikle depresyon ve anksiyete bozuklukları ile savaşmaktadırlar. Mide, mutluluğunuz üzerinde önemli bir rol oynar. Peki ama mide ve bağırsak sağlığını korumak için hangi gıdaları tüketmeliyiz, hangi gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz? Yazımızda mide ve bağırsak sağlığınızı korumanız için tüketmeniz gereken en temel gıdalardan bahsettik, keyifli okumalar..

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin hem mide ve bağırsak sağlığınız üzerinde hem de genel olarak tüm fiziki anlamda organlarınızın sağlığı için ne kadar faydalı olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Özellikle ıspanak, brokoli, havuç gibi yiyecekleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Bu tarz yiyecekler toksin atmanıza yardımcı olacaktır ve özellikle kilo problemi ile savaşırken bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına ve doğal olarak yiyeceklerin daha iyi sindirilmesinde yardımcı olacaktır. Eğer sindirim sisteminizde ciddi rahatsızlıklar var ise midenizde yanma veya düzenli olarak kabızlık problemi yaşıyorsanız o halde sofranızdan lifli gıdaları eksik etmemenizi öneriyoruz. Özellikle faydalı probiyotikleride sofranızda bulundurmalısınız. Örneğin bu probiyotiklerden bazıları maya, kefir, yoğurt. Özellikle yoğurdu mutlaka her gün gün aşırı tüketmelisiniz. Yoğurdun içerisinde bulunan faydalı probiyotikler bağırsak sağlığınızı yakından etkiler. Bağırsağınızda kötü bakterilerin tutunmasını engellerken, faydalı bakterileri besler ve daha dirençli, daha sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanıza yardımcı  olur.

Uzun Süre Geçmeyen Kabızlık Probleminiz Varsa..

Eğer uzun süre geçmeyen kabızlık probleminiz varsa sindirimi zor gıdalar tüketiyorsunuz demektir. Uzun süre ara verilmeden tüketilen tavuk ve kırmızı et ürünleri kabızlık problemine yol açar ve bağırsaklarınızı yorar. Bir süre diyet yaparak perhiz yemekleri yemenizi öneriyoruz. Ağır salçalı ve yağlı yemeklerden kaçınarak işe başlayın. Mutlaka sofranızda salatayı eksik etmeyin. Doğal zeytinyağı ve pembe kaya tuzu ile lezzetlendirilmiş bir salatanın yerini hiçbir şey tutmayacaktır. Siz de ufak değişiklikler ile mide ve bağırsak faunanızın sağlığını koruyabilirsiniz. Unutmayın sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin ve doğal zeytinyağını mutlaka sık sık tüketin. Uzun süre kırmızı et ürünlerini ve tavuk ürünlerini tüketmekten kaçının ve gün içerisinde en az 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.