Eğer migren ile mücadele ediyorsanız veya kronik migreniz var ise o halde hem yaşam tarzınıza hem de yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. İşte migren ağrısını tetikleyen başlıca besinler;

Limon ve turşu migreni tetikleyen yiyeceklerin başında geliyor. Özellikle mayalanmış ekşi,sirkeli turşuların ve diğer gıdaların tümü migreni tetikleyebilir. Bu tarz ekşi gıdalar hem mide rahatsızlıklarına iyi gelmiyor hem de reflüye sebep olarak kişide migren oluşumunu tetikliyor.

Elbette düzensiz alkol kullanımı da migreni tetikleyen içeceklerin başında geliyor.. Özellikle sık tüketilen bira, şarap gibi içki türleri içerisinde yoğun maya bulundurduğundan migreni azdırıyor ve günlerce geçmeyen migren ağrılarına sebep olabiliyor.

Kafein de migreni tetikleyen temel içeriklerin başında yer alıyor maalesef.. Kahve tüketimini azaltmanız gerekiyor. Kafein sadece kahvede de bulunmuyor elbette. Bir çok çikolatanın içinde yoğun şekilde kafein bulunuyor.. Eğer migren kriziniz tuttu ise kesinlikle tüketmemiz gereken yiyeceklerin en başında çikolata ve türevleri geliyor. Buna kahve de dahil. Bu tarz kafein içeren gıdalardan uzak durmanız migren ağrısını atlatmanıza yardımcı olacak.

Yazıya başlarken belirttiğimiz turşu ve limona ek olarak bir başka tüketmemeniz gereken ekşi gıda da sirke. Sirke özellikle migren tetikleyicilerinin başında yer alır migren ataklarına neden olduğu bilinir. Özellikle sirkeye çeşitlerinden balzamik sirke ve hurma sirkesi kesinlikle tüketmemeniz gereken içeriklerin başında yer alıyor. Siz de bu gıdaları tüketmemeye veya daha bilinçli bir şekilde tüketmeye özen gösterirseniz migren ataklarının sıklığının azaldığını fark edeceksiniz. Elbette sadece gıdalarla atakların geçmesi beklenmez. Hem psikolojik hem de sosyal durumunuz migreni yakından ilgilendiren etmenlerin başında gelmektedir. Migrene uygun bir yaşam tarzı belirlemeniz bu hastalıktan muzdarip olmanızı engelleyecektir.