Az olan çoktur deyiminin tam olarak karşılığı minimalizm kelimesidir. Yani bir şeyden beş farklı renk olmasındansa işinizi gören tek bir renk olması, bir eşyadan 8-10 çeşit olmasındansa az ama öz işinizi görecek 1 tane olması aslında hayatımızı sürdürmek için yeterlidir. Minimalizm akımında doğaya duyarlılık, sürdürülebilirlik projelerine saygı, çevresel faktörleri de düşünmek gibi birçok temel kavram bulunuyor. Peki minimalizm sizi neden ve nasıl mutlu eder?

Hayatın koşuşturması ve bazen hırslarımızdan özellikle eşyaların kölesi haline geldiğimizi göremez duruma gelebiliyoruz. Çılgın tüketim hırsımız, bitmeyen alışveriş arzumuz ile gitgide mutsuz oluyoruz. Minimalizm sayesinde eşyalar bize değil biz eşyaları sahip olmuş oluyoruz. Tek bir pantolonunuz varsa bu bana yeterli gelecek mantığına sıcak bakıyorsanız size minimalizm akımını modaya uyarlama yollarından bahsedelim istedik;

Öncelikle zor olsada dolabınızda ufak bir temizlik yaparak işe başlayın. Örneğin yıllardır giymediğiniz ama bir gün elbet giyerim diyerek sakladığınız ve hiç beğenmediğiniz o tişörtü başka birinin kullanma zamanı gelmiş olabilir. Minimalizm akımında işinize yaramayan bir eşyanın mutlaka başka birinin işine yarayacağını da bilmeniz gerekiyor. Kendinizi giydiğinizde mutlu ve iyi hissettiğiniz parçaları dolabınızdan asla çıkarmayın. Ama bunun tersi olarak size kötü bir olayı hatırlatan, size kendinize iyi hissettirmeyen tüm parçaları dolabınızdan çıkartın, yeterli miktarda kıyafet kaldıktan sonra minimalizm akımını dolabınızda uyarlamış olacaksınız.