Mobbing Nedir, Mobbinge Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız?

Mobin genel anlamda iş yerin de, çalışma ortamında kişiye zorluk çıkartılması ve psikolojik baskılara verilen isimdir. Mobbing özellikle kadın çalışanların başına çok daha fazla gelmektedir. Fakat bu demek değildir ki erkek çalışanlarında başına mobbing gelmiyor..

Mobbing’in Farklı Çeşitleri de Olabilir..

Elbette birbirinden farklı mobbing çeşitleri vardır. Belki de mobingin ne olduğunun farkında değilsiniz, fakat her gün iş yerine gittiğinizde içinizi bir huzursuzluk kaplıyor. Yazımızda mobbing nedir, mobbing uygulandığını nasıl kanıtlayabilirsiniz ve size mobbing uygulandığını nasıl anlarsınız gibi kavramlardan bahsedeceğiz. Eminiz bu yazı beyaz yakalıların çok işine yarayacak, keyifli okumalar..

İş Ortamında Mobbing’e Maruz Kalıyorsanız..

Mobbing psikolojik baskılar ile çalışanı yıldırma manasına gelmektedir. İş ortamında yaratıcı, başarılı veya çok daha sessiz kişiler daha fazla mobbing şiddetine maruz kalmaktadır. Birbirinden farklı mobbing çeşitlerinin olduğundan bahsetmiştik. Örneğin bir çalışanın görevlerini yerine getirmesini engellemek ile birlikte özellikle sessiz ve kendi halindeki çalışanlara lakap takmak, kulp takmak da mobbinge giriyor. Özellikle kadın çalışanlardan farklı söylemler, farklı ricalar da bulunulması kadın çalışanların en sık yaşadığı mobbing türlerinden biri. Çalışan arkadaşlarının arasında rencide edilmesi, lakabı ile çağrılması da başka bir mobbing türü..

Mobbing’e En Çok Kimler Maruz Kalıyor?

Özellikle sessiz, sakin, içine kapanık insanların daha fazla üstüne gidiliyor. Bu tarz insanlar yok sayılıyor yani görmezden geliniyor. Ayrıca işyeri ortamında arkadaşlarının yanında kaba ve rencide edici sözler söylenerek de mobbing uygulanabiliyor. Bulunduğunuz statünün küçümsenmesi ve lakabınız ile birlikte aşağılayıcı söylemlerin söylenmesi de mobing uygulamasının başka örnekleri. Eğer siz de bu ve buna benzer birçok şeyi aynı anda yaşıyorsanız işyerinde mobbing uygulandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Mobbing genel anlamda işverenin işçiye yaptığı psikolojik şiddet anlamına geliyor. Sonuç olarak yüksek ihtimalle çalışanlar işlerinden istifa ediyor. Peki mobbing uygulandığında ne gibi işlemler yapabilirsiniz?

Mobbing’e Maruz Kalanlar Nasıl Hareket Etmeli?

İlk olarak size mobbing uygulandığını düşünüyorsanız mutlaka bunu kanıtlayacak tezler ile işvereninizin kapısına dayanın. Size neden hakaret ettiğini, sizi neden tehdit ettiğini veya işi bırakıp bırakmasını istemediğinizi sorun. Bunların sonucunda işvereniniz şaşıracak ve uyguladığı mobbingin belki de farkına varacaktır. Mobbing her zaman isteyerek olmayabiliyor..